Tylko faktura korygująca pozwala obniżyć obrót o rabat

aktualizacja: 20.05.2011, 03:54

Podatnik, który udzielił rabatu, nie może skutecznie zmniejszyć podstawy opodatkowania do celów VAT, jeśli posiada tylko notę obciążeniową lub uznaniową

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 18 maja 2011 r. (I FSK 783/10 i I FSK 819/10) uwzględnił skargi kasacyjne organu interpretacyjnego w sprawie dotyczącej rabatów.

Podmiot, który udzielił rabatu, ma obowiązek wystawić fakturę korygującą – wyjaśnił sędzia NSA Marek Kołaczek.
W ocenie sądu jest to jedyny sposób zmniejszenia obrotu dla celów prawidłowego rozliczenia VAT.

Jaki dokument

Spór w sprawie dotyczył pisemnej interpretacji, o jaką wystąpiła spółka udzielająca rabatów. We wniosku wskazano, że na podstawie umów z kontrahentami wnioskodawca wypłacał im pewne kwoty, np. po osiągnięciu określonego pułapu obrotu. Spółka wyjaśniła, że nie jest w stanie przypisać wypłacanych kwot do konkretnych dostaw (uzależnione są od wielu dostaw, a nie połączone z jedną).W umowach kwota ta jest różnie nazywana, najczęściej określa się ją mianem premii pieniężnej. Kontrahenci wystawiają na rzecz podatniczki noty obciążeniowe lub ona wystawia im noty uznaniowe. Premie są przyznawane miesięcznie, kwartalnie, rocznie, a warunkiem ich uzyskania jest wyłącznie osiągnięcie określonego obrotu (poziomu zakupów).
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE