Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wiadomoœci

Wywiad zniknšł, bo gen. Petelicki krytykował rzšd?

ROL
Portal Wprost24.pl usunšł wywiad, w którym gen. Sławomir Petelicki zarzucił rzšdowi odpowiedzialnoœć za doprowadzenie do katastrofy smoleńskiej
W sobotę we wczesnych godzinach porannych na portalu Wprost 24.pl opublikowano wywiad z generałem Sławomirem Petelickim, twórcš GROM i członkiem Zespołu Ekspertów Niezależnych. Petelicki mówił w nim m.in o zaniechaniach rzšdu, które doprowadziły do katastrofy smoleńskiej. Po kilku godzinach wywiad z nim został jednak usunięty ze stron Wprost24.pl - Byłem jeszcze umówiony z dziennikarzami na ustalenia dotyczšce zdjęć. Nagle dostałem telefon, że przynajmniej do poniedziałku nic z tego, bo wywiad został usunięty- mówi "Rz" gen. Sławomir Petelicki. Zespół Ekspertów Niezależnych, w skład którego obok gen. Sławomira Petelickiego wchodzš m.in dr Przemysław Guła, były szef Rzšdowego Centrum Antykryzysowego i Marcin Gomoła, były wiceprzewodniczšcy KNF przygotował raport  przedstawiajšcy fakty i wskazania, co należy zrobić, aby zaczšć odbudowywać rozbity system bezpieczeństwa Polski. Mowa jest też w nim o błędach i zaniechaniach członków rzšdu i osób odpowiedzialnych za lotniczy transport najważniejszych osób w państwie, które w efekcie doprowadziły do katastrofy smoleńskiej. "Rz" przedstawiła raport w sobotę.
Pytany o ustalenia ZEN dotyczšce katastrofy smoleńskiej gen. Petelicki w rozmowie z Wprost24.pl  powiedział m.in., że nie ulega wštpliwoœci, że lot 10 kwietnia do Smoleńska miał status wojskowy, a odpowiedzialnoœć za jego przygotowanie ponosi Kancelaria Premiera Donalda Tuska. Mówił też, że zachowanie premiera Tuska tuż po katastrofie spowodowało, iż Polska - zdaniem Petelickiego - straciła wiarygodnoœć w NATO. "Efekt? Tuż po katastrofie USA podjęły decyzję o tym, że – wbrew wczeœniejszym ustaleniom – nie przekażš nam uzbrojonych zestawów rakietowych Patriot" - mówił w nim Petelicki. Były szef GROM  w rozmowie z Wprost24.pl ujawnił również, że tuż po katastrofie smoleńskiej czołowi politycy PO otrzymali esemesy z instrukcjš na temat tego, jak majš się wypowiadać na temat katastrofy. Mieli mówić, że katastrofę spowodowali piloci, którzy zeszli we mgle poniżej 100 metrów. "Do ustalenia pozostaje, kto ich do tego skłonił". - Podejrzewam, że właœnie wypowiedŸ o ememesach powstałych w trójkšcie Donald Tusk - Tomasz Arabski - Paweł Graœ kogoœ bardzo zabolała. Do tego stopnia, że zadecydowano o usunięciu wywiadu - mówi "Rz" gen. Petelicki. I dodaje, że według jego wiedzy na skasowanie ze stron internetowych Wprost 24.pl rozmowy z Petelickim miał naciskać, choć formalnie nie kieruje portalem, naczelny tygodnika "Wprost" Tomasz Lis.- To jest właœnie "lisia wolnoœć słowa"- komentuje gen. Sławomir Petelicki Z Tomaszem Lisem nie udało nam się skontaktować.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL