Szpitale wiele razy używają jednorazowego sprzętu

aktualizacja: 15.03.2011, 09:30
To, czy sprzęt medyczny jest jednorazowy, oceniają dziś firmy, które z...
To, czy sprzęt medyczny jest jednorazowy, oceniają dziś firmy, które zajmują się jego produkcją
Foto: Corbis

Firmy: szpitale sterylizują i ponownie wykorzystują jednorazowy sprzęt. Szpitale: państwo ulega lobbingowi

Zdaniem Izby Gospodarczej Pol-med zrzeszającej firmy sprzedające sprzęt medyczny nawet połowa szpitali kilkakrotnie wykorzystuje sprzęt, który powinien być użyty tylko raz.

– Chcemy nagłośnić tę sprawę, bo zagrożeni są pacjenci, którym grożą zakażenia w związku z niewłaściwym używaniem sprzętu – mówi Witold Włodarczyk z Polmedu. Dyrektorzy, z którymi rozmawiała "Rz", przyznają, że tajemnicą poliszynela jest, iż część jednorazowego sprzętu jest sterylizowana i powtórnie wykorzystywana. – Oczywiście, nie u mnie. Słyszałem, że robią tak w innych szpitalach – podkreśla każdy z naszych rozmówców. Ale wszyscy zaznaczają, że nie ma mowy o zagrożeniu dla pacjentów.– Bardziej szkodliwe jest nieprzestrzeganie higieny w szpitalu, niewłaściwe mycie rąk niż sterylizowanie sprzętu i używanie go ponownie. Przecież po sterylizacji jest on właśnie sterylny, o zakażeniu nie ma mowy – mówi jeden z dyrektorów.– W szpitalu, którym kieruję, tak się nie robi, nie chcemy ryzykować – zapewnia Sławomir Janus, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Ale kilka lat temu, gdy szpitale były w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej, miałem informacje z innych placówek, że kilkakrotnie używane były np. jednorazowe tuby w respiratorach.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE