Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kraj » Media

Media

Na YouTubie obrażają Jana Pawła II

Wojciech Wybranowski 02-03-2011, ostatnia aktualizacja 02-03-2011 17:09
W przeróbce reklamy herbaty JP II nazwano pedofilem
W przeróbce reklamy herbaty JP II nazwano pedofilem
źródło: youtube
„Papiesz wyk...aj
„Papiesz wyk...aj" – nawołuje autor tego klipu
źródło: youtube

Portal nie spieszy się z usuwaniem wulgarnych filmów o papieżu

Przerażone dzieci biegną przez las krzycząc: „tato, tato, pedofil!". Gdy mężczyzna reaguje groźnym „wyłaź, k...a!", na ekranie pojawia się animowana sylwetka papieża Jana Pawła II, zacierającego ręce i komentującego „Wsadzę w d... dzieciom".

Taki klip przez kilka miesięcy  można było oglądać na stronach portalu YouTube, należącego do amerykańskiej firmy Google Inc. Film umieszczony przez polskiego internautę to przeróbka reklamówki herbaty.

– Umieszczenie filmu narusza prawa autorskie i dobre imię marki „Saga". Film ten jest szczególnie obrzydliwy i obraźliwy – mówi „Rz" Wojciech Tomczak, rzecznik Unilever Polska.

Po jego interwencji w środę administracja YouTube'a usunęła  spot. Ale to tylko jeden z co najmniej kilkudziesięciu umieszczonych w tym serwisie filmów,  w których obrażany jest Jan Paweł II.

Sieciowy  antykatolicyzm

Na YouTubie można znaleźć filmy zatytułowane m.in. „Jan Paweł II – śmierć robokopa" czy „Jan Paweł wpierd...".

Inna kreskówka pokazuje Ojca Świętego goniącego małą dziewczynkę. Pojawia się napis: „papiesz wyk...aj".

16 lutego ktoś zamieścił klip, w którym na tle kolażu zdjęć papieża i m.in. rozebranej dziewczyny słychać głos „Jan Paweł II jeb... dzieci". Autor filmu w komentarzu do niego obraża katolików.

Internauci, którzy zawiadomili nas o filmach bezczeszczących pamięć o JP II, twierdzą, iż  mimo wielokrotnie ponawianych skarg administracja YouTube'a na takie sygnały nie reaguje.  – Gdyby to były filmy antysemickie, szybko zostałyby usunięte. Niestety, jest przyzwolenie administracji YouTube'a na kpiny z religii katolickiej – ocenia Grzegorz Grzegorczyk, internauta.

Portal ma wytyczne

– Do YouTube'a wgrywane jest co minutę 35 godzin bardzo różnorodnych materiałów wideo. YouTube jest platformą służącą do swobodnego wyrażania wszelkiego rodzaju myśli i poglądów. Dostępne filmy nie mogą jednak łamać „Wytycznych dla społeczności YouTube'a" – przekonuje Piotr Zalewski z biura prasowego Google'a.

Wytyczne zaczynają się jednak od słów: „Nie prosimy o szacunek okazywany zakonnicom, starszym osobom i neurochirurgom. Prosimy tylko o nienadużywanie tej witryny".

Jednak w dalszej części zaznacza się, że YouTube nie pozwoli na poniżanie grup, m.in. ze względu na ich wyznanie.w

W e-mailu do biura prasowego portalu wskazaliśmy cztery filmy, w których szydzono z Jana Pawła II.

– Jesteśmy w trakcie sprawdzania z centralnym zespołem YouTube'a, czy wskazane przez pana filmy można usunąć na podstawie „Wytycznych społeczności YouTube'a". Jeden z tych kanałów już został zablokowany – poinformował Piotr Zalewski.  Usunięty film wzywał do zbezczeszczenia hostii.

Jednak do środy bez reakcji administracji pozostał animowany klip – sylwetka polskiego papieża z wielką kremówką. Spot zatytułowano „Jan Pedał II, jeb...y sk...yn".

– Kiedy zwykły Kowalski się obruszy na kontrowersyjny czy chamski film, YouTube machnie na to ręką. Ale gdy ITI się pofatyguje, by zdjąć film o Lechu Wałęsie, reakcja jest natychmiastowa – denerwuje się na brak reakcji na obrażanie papieża Polaka Grzegorz Wszołek, bloger.

Są żarty szybko ucinane

Wszołek nawiązuje do głośnej sprawy, gdy we wrześniu 2010 r. do sieci wyciekł nieukończony jeszcze film dokumentalny realizowany przez dziennikarzy TVN. Film, który został umieszczony m.in. w serwisie YouTube, dotyczy związków legendarnego przywódcy „Solidarności" z SB.

Na wniosek koncernu ITI administracja portalu już po kilku godzinach zablokowała film. Jego usunięcie tłumaczyła otrzymaniem roszczenia prawnego od koncernu. Równie szybko blokowane są  polskie i zachodnie teledyski, do których roszczenia zgłaszają ich producenci.

W ciągu jednego dnia zablokowano też filmik wyśmiewający uczestników ubiegłorocznej Europejskiej Parady Równości Europride w Warszawie.

– Z moich obserwacji wynika, że administracja YT działa błyskawicznie, gdy naruszone są uczucia religijne muzułmanów i  prawa autorskie wielkich korporacji. Jak sądzę, ze strachu, np. przed gniewem fundamentalistów czy przed prawnikami korporacyjnymi – komentuje Mirosław Usidus, ekspert ds. mediów internetowych. – Kościół katolicki nie należy do żadnej z grup, których portal się boi, więc nie reaguje zbyt energicznie na zgłosze nia.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  antykatolicyzm , internet , Jan Paweł II , katolicy , wyzwiska , youtube

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Nieudane śledztwo w sprawie kamizelek BOR

  "Tajemnica" kamizelek oficerów BOR rozwikłana - przekonuje "Nasz Dziennik", odnosząc się do wczorajszego tekstu "Rz". Zdaniem gazety do BOR wróciły tylko cztery kamizelki, bo na pokładzie Tu-154M nie było ich więcej. To nieprawda >>
  common