REKLAMA

Sądy i trybunały

Nagrywanie rozpraw ruszy dopiero jesienią

Marek Domagalski 25-06-2011, ostatnia aktualizacja 25-06-2011 04:00

Audiowizualne protokoły będą tylko w sprawach cywilnych. Procesy karne pozostaną protokołowane na papierze

Na początek sprzęt do nagrywania rozpraw będzie instalowany w sądach apelacji wrocławskiej i gdańskiej i tylko w niektórych salach. Dodatkowo nagrywane będą tylko szeroko pojęte sprawy cywilne, a więc także gospodarcze, pracownicze i rodzinne. Nagrania nie będą dokonywane podczas procesów karnych.

– To kwestia ograniczonych środków finansowych – powiedział „Rz" prof. Jacek Gołaczyński, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego i szef zespołu Ministerstwa Sprawiedliwości ds. informatyzacji postępowań sądowych.

Resort sprawiedliwości kończy właśnie prace nad rozporządzeniem w sprawie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy. Ma ono wejść w życie 1 października 2011 r. Określa rodzaje urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania dźwięku i obrazu z rozprawy, a także sposób sporządzania zapisu i identyfikacji osób, które go dokonują. Rozporządzenie będzie też wskazywało sposób udostępniania, posługiwania się oraz przechowywania zapisów.

Nagranie ma obejmować  obraz ogólny sali z perspektywy sędziego z uwzględnieniem wszystkich uczestników, a jeśli pozwolą na to względy techniczne, także publiczności. Będzie też pokazywało obraz osób wypowiadających się, który umożliwi utrwalenie gestów oraz widoku  twarzy.

Rozporządzenie przewiduje udostępnianie elektronicznego zapisu stronom i innym uczestnikom postępowania. Poza budynek sądu wydawane będą tylko zapisy dźwięku.

Za nagrywaniem rozpraw przemawiają dwa główne argumenty. Powinno ono skrócić czas rozprawy, a także zapewnić wierność sądowym protokołom, do których od lat jest wiele zastrzeżeń (są też do prokuratorskich, choć o tym mniej się mówi).

– Jak długo proces w Polsce będzie raczej ustny, tak długo istotne będzie wierne protokołowanie – wskazuje mec.  Jacek Siński.

Program nagrywania rozpraw, przewidywany kiedyś dla wszystkich 4 tys. sal sądowych, oznacza  znaczne koszty. Zwłaszcza  kosztowna  i czasochłonna jest późniejsza transkrypcja nagrania na papier. Nie wszyscy, w tym część sędziów, przepadają też za informatycznymi nowinkami.

– Dla niektórych starszych prawników może być to pewna uciążliwość – mówi Jacek Trela, były dziekan warszawskich adwokatów. – Ale od lat ten system jest stosowany w Urzędzie Patentowym i się sprawdza, test już zatem mamy za sobą – dodaje.

Prawdopodobnie jednak dopiero realny test na Pomorzu i na Śląsku przesądzi o losie całego programu.

 

Czytaj też:

Nagrywanie rozpraw budzi obawy sędziów

Rada nie mówi „nie" nagrywaniu rozpraw

Pamięć sędziego zastąpi magnetofon

 

Zobacz więcej:

Prawnicy, doradcy i biegli » Sędziowie i sądy » Sądy i trybunały

 

Przeczytaj więcej o:  nagrywanie rozpraw, protokoły, sądy

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Burzliwa debata o reorganizacji sądów rejonowych

Ponad cztery godziny trwała w sejmowej komisji sprawiedliwości burzliwa debata posłów i samorządowców z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem na temat planów reorganizacji sądów rejonowych >>