Royal Unibrew łączy się z Van Purem

aktualizacja: 03.12.2010, 13:38
Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Royal Unibrew i Van Pur połączą się. Nowy podmiot będzie miał 8 proc. rynku. Dzięki fuzji będzie mógł skuteczniej konkurować z czołową trójką wytwórców piwa

Powstaje silna grupa prowadząca pięć browarów i dysponująca takimi markami jak Łomża, Karpackie, Van Pur, Faxe, Cooler czy Brok. Łączne zdolności produkcyjne nowej firmy sięgną 3,4-3,6 mln hektolitrów rocznie i będą mogły zaspokoić nawet do 10 proc. krajowego popytu na piwo.
- Nowa spółka będzie nosiła nazwę Van Pur Łomża Browary – mówi Beata Pawłowska, dotychczasowa dyrektor generalna Royal Unibrew Polska, która stanie na czele nowego podmiotu. Dodaje, że łączą się dwie silne i zdrowe firmy. – Dlatego wierzymy, że jeden plus jeden da więcej niż dwa – mówi.
Rozliczenie transakcji będzie bezgotówkowe. Nowy podmiot będzie spółką, w której obejmą udziały dotychczasowi akcjonariusze Van Pur (80 proc.) i Royal Unibrew (20 proc.). Spodziewana sprzedaż połączonej firmy sięgnie pół miliarda złotych.
Władze spółek podkreślają, że bardzo ważnym czynnikiem jest wzajemne uzupełnianie się Van Pur i Royal Unibrew. Pierwszy dotąd stawiał na produkcję popularnych piw, także regionalnych oraz marek prywatnych, a drugi – na marki regionalne, w tym premium oraz piwa smakowe. Dysponuje też marką międzynarodową – Faxe.
Decyzja o połączeniu sił podyktowana była przede wszystkim chęcią zbudowania silnej grupy, zdolnej do skuteczniejszego konkurowania z czołową trójką wytwórców piwa na polskim rynku (Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec i Carlsberg).
Połączony podmiot zamierza utrzymać i rozwijać wszystkie pięć browarów. – Istnieje możliwość ich rozbudowy – mówi Pawłowska. Nie wyklucza dalszej konsolidacji rynku, ale podkreśla, że na razie priorytetem jest rozwój organiczny.
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE