Tata też jest ważny

aktualizacja: 22.11.2010, 06:00
Foto: AFP

Niektórym tatusiom się wydaje, że na początku życia dziecka to matka jest jedyną potrzebną dla malucha istotą. Sądzą, że sami będą dziecku potrzebni, jak będzie już ono duże.

Jednak rola ojca w rozwoju i wychowaniu dziecka jest większa, niż nam się wydaje. Ojciec to nie tylko ten, który ma spłodzić dziecko i organizować środki na zapewnienie jego potrzeb. To zdecydowanie spłycenie roli mężczyzny.
Dzięki ojcu dziecko wchodzi w grupę społeczną, uczy się ról społecznych i funkcjonowania w relacjach. W rodzinach, gdzie ojca brakuje, taką rolę może pełnić dziadek, ulubiony wujek czy przyjaciel rodziny. Dobrze jednak, aby maluch od najwcześniejszych chwil mógł obcować także z męskim sposobem postrzegania świata.
[srodtytul]Rodzinne relacje[/srodtytul]
Psychologowie twierdzą, że najlepsze, co może zrobić ojciec dla swojego dziecka, to być dobrym dla jego matki.
Obecność ojca jest bardzo ważna dla malucha, bo dzięki niemu może obserwować jaką tworzy relację z matką, jak ją traktuje. W ten sposób dziecko uczy się nawiązywania bliskiej więzi, sposobu okazywania uczuć, zwracania się do siebie. Uczy się funkcjonowania w grupie, w której każdy pełni jakąś rolę społeczną, jest ważny i należy się z nim liczyć.
Tutaj, w rodzinie, dzięki obecności matki i ojca, dziecko tworzy wzorzec rodziny, pary, obserwuje i nadaje znaczenie kobiecości i męskości. Jeśli ma szczęście wyrastać w kochającej się rodzinie, może rozwijać się harmonijnie, z poczuciem własnej wartości i bycia kochanym. Dzięki tym silnym podstawom, ma w przyszłości szansę zbudować dobry związek i śmiało realizować swoje cele także w życiu zawodowym.
Natomiast dorastanie w domu pełnym przemocy, alkoholu lub kłótni i braku wzajemnego szacunku, czyni wielki zamęt w głowie małego człowieka i ogromną szkodę dla jego przyszłego funkcjonowania.
W dorosłym życiu takie osoby często mają kłopoty we własnych relacjach z ludźmi, trudno im zbudować trwały związek, nie wierzą w siebie, boją się podejmować ryzyko i potrzebują pomocy specjalisty.
Oto dramatyczne wspomnienie Anety podczas terapii: " Moje wspomnienia z dzieciństwa to rodzice bijący się i kłócący, właściwie cały czas. Inwektywy, krzyki lub wieczne napięcie. Ja gdzieś w kącie zapłakana, a oni zajęci sobą, nie zwracają na mnie uwagi..."
[srodtytul]Tata pomaga zrozumieć kim jestem [/srodtytul]
Obserwując kobietę i mężczyznę, dziecko widzi, że rodzice się różnią. Inaczej okazują uczucia, inaczej wyznaczają reguły i stawiają granice. Dzięki obserwacji tych różnic, maluch dokonuje określenia własnej płci i identyfikacji z nią poprzez odróżnienie lub naśladownictwo. Syn uczy się od ojca co znaczy być mężczyzną. Dzięki jego życzliwemu zainteresowaniu i akceptacji może wyrastać w zgodzie ze swoją rolą społeczną mężczyzny. Ojciec przekazuje synowi kulturowy wzorzec mężczyzny, uczy go szacunku do kobiet, objaśnia świat, co dobre a co złe, przekazuje hierarchię wartości.
Córka również od ojca może się wiele dowiedzieć o swojej płci. Tata czuły, okazujący miłość powoduje, że mała czuje się akceptowana i dorasta w zgodzie ze swoją kobiecością. Ojcowie zaborczy, zazdrośni, lub w obawie przed posądzeniem o molestowanie, nie okazujący uczuć, utrudniają swym córkom ich późniejsze zdrowe funkcjonowanie w świecie w roli kobiety.
[srodtytul]Warto być tatą[/srodtytul]
Bycie ojcem na pewno bywa stresujące, ale może być również świetną zabawą. Bo gdzie i kiedy można się znowu tak bezkarnie powygłupiać, jak nie z własnymi dziećmi? Nikt nie potrafi tak mocno i bezinteresownie Cie kochać, jak Twoje własne dziecko, nikt tak się nie cieszy kiedy wrócisz z pracy i nie czeka z wytęsknieniem na zabawę z Tobą. Jesteś dla niego autorytetem, dajesz mu poczucie bezpieczeństwa poprzez wprowadzanie i przestrzeganie reguł i zasad.
Wzmacnia to bliskość i więź między Wami a dziecku pozwala usamodzielniać się oraz kształtować własną osobowość. Możesz obserwować jak maluch rośnie, rozwija się i uczy się świata. Możesz mu go objaśniać, będzie przejmował Twoje wartości i naśladował Twoje zachowania. Jesteś dla niego wzorem mężczyzny. Możesz sprawić, że w przyszłości będzie chciał być taki jak Ty lub zupełnie inny.
Dzięki Tobie nauczy się szanować i kochać kobiety lub wręcz przeciwnie, nie będzie potrafił ułożyć sobie z nimi życia i zbudować głębokiej relacji. Ojcostwo dodaje energii, poszerza horyzonty, uczy dojrzałości i elastyczności. Warto się zaangażować!
[i]Adriana Klos - psycholog, psychoterapeuta[/i]
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE