Firma w sądzie
Niezbędne jest dołączenie do sprawy
Samo założenie konta i uzyskanie certyfikatu podpisu nie wystarczy do uzyskania przez pozwanego przedsiębiorcę możliwości wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną
Niezbędne jest przeprowadzenie procedury zwanej „dołączeniem do sprawy”. Jest to proces, który nie został opisany ani zdefiniowany w żadnym akcie prawnym. Konieczność jego przeprowadzenia wynika ze względów informatycznych.
Dołączenie do sprawy polega na powiązaniu danych konta użytkownika z danymi pozwanego zawartymi w elektronicznych danych sprawy sądowej prowadzonej w systemie informatycznym epu.
Tylko po przeprowadzeniu tego procesu możliwe jest działanie pozwanego w sprawie w drodze elektronicznej, wówczas pisma elektroniczne skierowane przez niego do danej sprawy trafią wprost do jej elektronicznych akt.
W pouczeniu do nakazu zapłaty
Pozwany, aby dołączyć się elektronicznie do prowadzonej przeciwko niemu sprawy, musi skorzystać z doręczonego mu w drodze papierowej kodu dostępu do akt sprawy, który znajduje się w pouczeniu do nakazu zapłaty. Po zalogowaniu się na swoje konto użytkownika należy skorzystać z linku „dołącz do sprawy” znajdującego się w dziale „możliwe akcje”.
W jakim charakterze
Po jego wybraniu otwiera się strona, na której z rozwijanej listy należy wybrać opcję, w jakim charakterze chcemy dołączyć do tej sprawy. Pozwany niereprezentowany przez pełnomocnika wybiera opcję mającą postać pytania „czy jestem pozwanym?”.
Po jej wybraniu automatycznie pojawiają się imię i nazwisko pozwanego oraz jego PESEL – pobrane z danych konta użytkownika – oraz pole, w którym należy wpisać wspominamy wcześniej kod dostępu do akt.
Po wniesieniu e-pisma
Mechanizm dołączania do akt jest niestety, na chwilę pisania tego artykułu, obarczony pewnym błędem. Na stronie umożliwiającej dołączenie do sprawy znajduje się opcja „wnoszę o ustanowienie komunikacji elektronicznej”, którą można zaznaczyć, dołączając do sprawy. Z takiego mechanizmu wynikałoby, że ustanowienie komunikacji elektronicznej z powodem zależy od jego wniosku w tym zakresie.
Tymczasem zgodnie z treścią art. 1311 § 1 k.p.c. elektronicznych doręczeń dla pozwanego dokonuje się od momentu wniesienia przez niego pisma procesowego drogą elektroniczną. W myśl art. 50531 § 3 k.p.c. od tego samego momentu pozwany ma obowiązek składania kolejnych pism w drodze elektronicznej.
Niestety, często zdarza się, że pozwany dołączając elektronicznie do sprawy, zaznacza opcję „wnoszę o ustanowienie komunikacji elektronicznej” a następnie nie udaje mu się wnieść sprzeciwu w drodze elektronicznej i składa go w tradycyjnej formie papierowej. Zaznaczenie tej opcji powoduje w systemie epu automatyczną zmianę sposobu doręczeń dla pozwanego na elektroniczną.
W opisanej powyżej sytuacji dochodzi więc często do omyłkowych doręczeń elektronicznych dla pozwanego, mimo że brak jest ku temu podstaw w przepisach prawa. Należy pamiętać jednak, że niezaznaczenie tej opcji uniemożliwia składanie pism procesowych w drodze elektronicznej.
Po wypełnieniu wszystkich pól i zaznaczeniu opcji należy kliknąć przycisk „dołącz do sprawy”.
Zobacz serwis:
Prawnicy, doradcy i biegli » Sędziowie i sądy » Sądy i trybunały » E-sądy















