Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

"Pokolenie mp3" coraz gorzej słyszy

Słuchawki Philips Tapster, które trzeba poszturchiwać
Philips
Ok. 20 procent dzieci i młodzieży w Polsce - od wieku przedszkolnego po klasy licealne - ma problemy ze słuchem. Specjaliœci alarmujš, że nieleczone infekcje i głoœne słuchanie muzyki mogš spowodować znaczne i nieodwracalne ubytki słuchu.
O zapobieganiu deficytom słuchu mówiono we wtorek w Katowicach podczas adresowanej do nauczycieli i pielęgniarek szkolnych konferencji "Pokolenie mp3 albo o słuchu, słuchaniu i słyszeniu". Jak podkreœlił dr hab. Krzysztof Kochanek z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, w wieku szkolnym wœród przyczyn ubytków słuchu dominujš uszkodzenia poinfekcyjne. Słuch mogš też uszkodzić leki - groŸny może być np. znany antybiotyk, gentamycyna. - Dzieci majš często zapalenia uszu, nosogardła. Te czynniki powodujš przejœciowe pogorszenie słuchu, ale jeœli nie sš leczone, to zamieniajš się w trwałe ubytki. Często toksyny przenikajš do ucha œrodkowego i pojawiajš się już stałe ubytki odbiorcze - powiedział.
- Jeżeli dziecko jest po infekcji i wydaje nam się, że wszystko jest wyleczone, a ono prosi o powtórzenie zdań, głoœniejsze nastawienie telewizji, trzeba jak najszybciej udać się do laryngologa lub audiologa, bo wszystko, co wczeœnie wykryte, poddaje się bardzo ładnie terapii. Nowoczesna audiologia dysponuje tak różnorodnymi instrumentami, że praktycznie każdemu pacjentowi można pomóc, tylko im wczeœniej, tym efekty lepsze - przekonywał specjalista. Dr Beata Jagosz-Dudziak ze Szpitala im. Ignacego Moœcickiego w Chorzowie przytoczyła wyniki międzynarodowych badań, które wykazały, że pomiędzy 12. a 17. rokiem życia w wyniku słuchania głoœnej muzyki powyżej 8 godzin dziennie raz w tygodniu lub przez 4 godziny 2-3 razy w tygodniu nawet 57 proc. dzieci może mieć problemy ze słuchem. - Przebadano też młodych wolontariuszy, pytajšc o to, jak słuchajš muzyki. Udowodniono im, że majš taki lub inny rodzaj ubytku słyszenia. Większoœć z tych młodych ludzi stwierdziła jednak, że nie jest zainteresowana tym, jaki procent słuchu sobie uszkodziła, bo po prostu lubi słuchać głoœnej muzyki. Edukujmy - musimy dzieciom tłumaczyć, żeby się uczyły, uprawiały sport, edukujmy również, żeby nie słuchały muzyki zbyt głoœno - apelowała Jagosz-Dudziak. Specjaliœci zachęcajš też do używania sprzętu dobrej jakoœci, z certyfikatami. Jeœli słuchamy muzyki przez słuchawki, to warto wiedzieć, że największe zagrożenie dla naszego słuchu stanowiš te wewnštrzuszne. Najbezpieczniej jest słuchać muzyki w tzw. wolnym polu - z głoœników. - Kupujšc dziecku urzšdzenie typu mp3 należy na sobie sprawdzić, jaki te słuchawki emitujš dŸwięk, czy nie ma trzasków i pisków, zbyt głoœnych dŸwięków, czy muzyka słuchana w skali 9-10 nie jest za głoœna i bezwzględnie tego dziecku zakazać. Może się bowiem okazać, że po 2-3 miesišcach słuchania tak głoœnej muzyki dojdzie do utraty pewnej warstwy dŸwiękowej u dziecka - jest to bardzo groŸne. Niestety najczęœciej jest to bezpowrotna utrata - ostrzegł dr Henryk Kawalski ze Szpitala im. Moœcickiego w Chorzowie.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL