Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Trójwymiarowa mapa Ziemi

AFP/NASA
Dwa niemieckie satelity wyposażone w radary sš już prawie gotowe do pracy. Czeka je jeszcze seria testów. Na pełnš mapę musimy poczekać do 2014 roku.
TanDEM-X oraz TerreSAR-X, wyposażone w radary o wysokiej rozdzielczoœci, dzieli tylko 350 m. Oba poruszajš się na orbicie z prędkoœciš 7 km/s. Wkrótce rozpocznš wykonywanie zdjęć. Powstanie cyfrowy model ukształtowania terenu (DEM). Będzie przydatny w wielu dziedzinach życia: od podniesienia poziomu bezpieczeństwa lotów do lepszego rozpoznania terenów zagrożonych powodziami. TerraSAR-X został wystrzelony na orbitę w roku 2007. W czerwcu wystartował bliŸniaczy TanDEM-X i podšżył w œlad za pierwszym. Końcowy manewr zbliżania się obu satelitów został przeprowadzony w ubiegłym tygodniu.
– Był niebezpieczny i muszę wyznać, że wszyscy byliœmy zdenerwowani – powiedział BBC Manfred Zink, menedżer projektu z Niemieckiego Centrum Aeronautyki (DLR). Orbity obu satelitów sš od siebie odsunięte, ale przecinajš się, kontrolerzy lotu majš wyjštkowo trudne zadanie, aby przez najbliższe trzy lata dopilnować, żeby nie zderzyły się ze sobš. Planowany dystans między satelitami jest mniejszy niż obecnie, ma wynosić ok. 200 metrów. – Mamy nadzieję, że do Bożego Narodzenia zakończymy liczne testy i satelity rozpocznš zbieranie danych do modelowania powierzchni Ziemi – powiedział Zink. Radary wysokiej rozdzielczoœci obu satelitów będš rejestrowały odbite sygnały od powierzchni lšdów i oceanów. Dokładny pomiar czasu, jaki odbity sygnał będzie potrzebował na dotarcie do satelity, pozwoli na odtworzenie wysokoœci konkretnego fragmentu powierzchni. Zestawienie obrazów z obu satelitów pozwoli na „stereoskopowe widzenie” i sporzšdzenie dokładnego trójwymiarowego obrazu terenu. Trójwymiarowa mapa Ziemi ma być gotowa w 2014 roku. Będzie znacznie dokładniejsza niż udostępniona w 2000 roku mapa fragmentu powierzchni Ziemi opracowana na podstawie danych dostarczonych przez prom kosmiczny Endeavour w ramach projektu Shultle Radar Topography Mission. Niemiecki projekt satelitów TanDEM-X i i TerraSAR-X oparty jest na partnerstwie publiczno-prywatnym. Niemieckie Centrum Aeronautyki jest właœcicielem urzšdzeń, EADS Atrium je zbudował, a firma Infoterra GmBH ma wyłšczne prawa do komercjalnego wykorzystania danych.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL