Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra

Wymiar Sprawiedliwości

Kwaśniewski przed Trybunał Stanu?

Maciej Kiełbus, Edyta Żemła 05-08-2010, ostatnia aktualizacja 05-08-2010 02:38
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski
źródło: Fotorzepa
autor: Magda Starowieyska

Czy w organizacji więzienia CIA na Mazurach pomogli urzędnicy ekipy SLD? Prokuratura Apelacyjna w Warszawie chce postawić przed Trybunałem Stanu byłego prezydenta

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie chce postawić przed Trybunałem Stanu byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego premiera Leszka Millera i byłego szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego. Według „Gazety Wyborczej” (błędnie informującej, że chodzi też o Krzysztofa Janika), która o tym napisała, mają usłyszeć zarzuty popełnienia przestępstwa wojennego.

Prokuratorzy do niedawna prowadzili śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych (pozbawienia części ziem Polski suwerenności poprzez oddanie CIA fragmentu ośrodka wywiadu w Starych Kiejkutach). Teraz rozszerzyli śledztwo o art. 123 ust. 2 kodeksu karnego, który mówi o poddawaniu torturom, nieludzkiemu traktowaniu i eksperymentom zatrzymanych podczas działań wojennych.

A to może oznaczać, że śledczy mają pewność, iż w Starych Kiejkutach była nie tylko baza CIA, ale też przetrzymywano w niej podejrzanych o terroryzm, a być może ich torturowano. Jak dowiedziała się „Rz”, prokuratura ma dowód, że baza CIA powstała za zgodą i przyzwoleniem najważniejszych urzędników. Dostarczyła je Agencja Wywiadu. Wynika z nich m.in., że CIA miało bazę w ośrodku Agencji Wywiadu Starych Kiejkutach od grudnia 2002 do września 2003 r. – Urzędnicy, którzy brali udział w tym procederze, mają się czego obawiać – mówi „Rz” osoba znająca kulisy śledztwa. Ustaliliśmy też, że gdy CIA opuściła ośrodek na Mazurach, Agencja Wywiadu przeprowadziła gruntowny remont tych budynków.

Robert Majewski, zastępca prokuratora apelacyjnego w Warszawie, odmówił komentarza na temat śledztwa. – Jest tajne – uciął. Także Miller nie chciał odpowiedzieć na pytania „Rz”. – Nie rozmawiam na ten temat – stwierdził.

„Rz” już rok temu informowała, że za utworzenie amerykańskiej enklawy na Mazurach prokuratura będzie chciała postawić urzędników przed Trybunałem Stanu. Pisaliśmy też, że polska administracja kamuflowała całą operację, m.in. tuszując trasy przelotów samolotów wykorzystywanych przez CIA.

Kilka dni temu informowaliśmy o dokumencie przekazanym przez Straż Graniczną Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wynika z niego, że od grudnia 2002 r. do września 2003 r. na Mazury przewieziono 20 osób.

Wczoraj po południu IAR podała, że Tadeusz Iwiński, sekretarz stanu ds. międzynarodowych w Kancelarii Premiera Leszka Millera, miał potwierdzić istnienie tajnych więzień CIA w Kiejkutach.

Wieczorem poseł Lewicy to dementował. – Nic takiego nie powiedziałem. Nie miałem i nie mam wiedzy na temat więzień CIA w Polsce – powiedział „Rz” Iwiński.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego pobity pod domem

  Wojciech Kwaśniak, wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego, został pobity pod swoim domem - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Według jednego z członków KNF miał przewozić ważne dokumenty. >>
  common