Afera czołgowa w polskiej armii

Gdzie się podziały części z polskich czołgów, kto i dlaczego fałszował dokumentację, by ukryć braki - śledztwo w tej sprawie prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

Aktualizacja: 02.03.2010 15:39 Publikacja: 02.03.2010 10:01

Afera czołgowa w polskiej armii

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Śledczy najprawdopodobniej będą chcieli przesłuchać generała Waldemara Skrzypczaka, byłego Dowódcę Wojsk Lądowych.

W tej sprawie nadal jest więcej znaków zapytania niż pewników. Początki afery sięgają 2007 roku. Wówczas to 34. Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu przekazuje do 2. Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca na Pomorzu Zachodnim 47 czołgów T-91.

Problem w tym, że maszyny są niesprawne. Obdarowana brygada kręci nosem. Czołgi jednak przyjąć musi. Do jej zwierzchników ze szczecińskiej dywizji przychodzi bowiem faks z krótkim, lecz stanowczym rozkazem. Podpisany jest przez samego Dowódcę Wojsk Lądowych, generała Waldemara Skrzypczaka. Podobny faks przychodzi do Żagania oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Brygady z Żagania i Złocieńca sporządzają więc niezbędne dokumenty wraz z aneksem, gdzie spisane zostają wszystkie braki w przekazywanych maszynach. Każda ze stron dostaje swój komplet, a czołgi wędrują na Pomorze Zachodnie i trafiają wprost do magazynów.

Dwa lata później zapada decyzja, że czołgi muszą wrócić do Żagania. Dlaczego - nie wiadomo. Tu jednak zaczyna się problem. - Żagań wyciągnął dokumenty z 2007 roku, ale z zupełnie innym aneksem - mówi nasz informator z armii.

Wynikało z niego, że czołgi zdekompletowane wcale nie były. Posiadały pełne wyposażenie, choć niektóre części zostały zakwalifikowane jako zużyte. - Wybuchła awantura, bo Żagań zaczął dopytywać, co się stało z ich częściami. Problem w tym, że na aneksie, który przedstawili był tylko jeden podpis - ich - twierdzi rozmówca "Rz".

Sprawą zainteresowała się Żandarmeria Wojskowa, a następnie Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Śledczy nie mówią jednak wiele. W odpowiedzi na nasze pytania, otrzymaliśmy lakoniczny komunikat. Potwierdza on, że strona przekazująca czołgi dopuściła się poświadczenia nieprawdy i sfałszowania dokumentów, co miało pomóc w ukryciu rzeczywistych braków w sprzęcie.

- Na obecnym etapie postępowania przygotowawczego wykonywane są czynności zmierzające do przedstawienia zarzutów osobom, które dopuściły się przerobienia dokumentów - wyjaśnia pułkownik Jakub Mytych, naczelnik wydziału do spraw przestępczości zorganizowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Pytania o czołgi wysłaliśmy też do 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie i 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu (tym jednostką podlegają brygady, pomiędzy którymi wędrował sprzęt). Otrzymaliśmy jednak odpowiedź, że dopóki prowadzone jest w tej sprawie śledztwo, komentarza nie będzie. Podobnie zareagowali oficerowie prasowi Sztabu Generalnego i Dowództwa Wojsk Lądowych.

Tymczasem generał Skrzypczak, były już Dowódca Wojsk Lądowych przekonuje, że w przekazaniu czołgów nie ma niczego dziwnego. - W 2007 roku rozformowana została brygada w Wędrzynie, a jej sprzęt trzeba było rozdysponować. Przejął go Żagań, ale tam czołgów było zbyt dużo, więc część powędrowała do Złocieńca - tłumaczy.

Generał przyznaje, że sprzęt był niesprawny, bo na remonty brakuje pieniędzy. Ale zgodnie z obowiązującymi w armii zasadami, na renowację powinien czekać właśnie w jednostce, do której został przydzielony. Na tym wiedza Skrzypczaka o tej sprawie się kończy. Generał nie słyszał ani o różnicach w dokumentacji, ani też o tym, że czołgi wracają do Żagania. - To dla mnie zaskoczenie. Od pół roku jestem poza armią - mówi.

Jak udało nam się ustalić, prokuratura prawdopodobnie wezwie go na przesłuchanie. - Będzie musiał wyjaśnić pewnie sprawę faksu, ale nie sądzę, by akurat on usłyszał jakieś zarzuty - mówi nasz informator.

Afera jednak jest. - Rozwiązań może być wiele - począwszy od tego, że w wojsku panuje totalny bałagan, ktoś pogubił części, a teraz próbuje zrzucić odpowiedzialność na innych, a skończywszy na tym, że części były wyprowadzane gdzieś na lewo - podsumowuje.

Śledczy najprawdopodobniej będą chcieli przesłuchać generała Waldemara Skrzypczaka, byłego Dowódcę Wojsk Lądowych.

W tej sprawie nadal jest więcej znaków zapytania niż pewników. Początki afery sięgają 2007 roku. Wówczas to 34. Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu przekazuje do 2. Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca na Pomorzu Zachodnim 47 czołgów T-91.

Pozostało 91% artykułu
Służby
Rosjanie planowali zamach na Zełenskiego w Polsce? Polak z zarzutami
Służby
Dymisje w Służbie Ochrony Państwa. Decyzję podjął minister Marcin Kierwiński
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?