REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Świat » Ameryka Środkowa » Kuba

Kuba

Siostra Castro współpracowała z CIA

amk 26-10-2009, ostatnia aktualizacja 26-10-2009 08:36
fot. Peter Ashton aka peamasher
źródło: Flickr
fot. Peter Ashton aka peamasher

Młodsza siostra Fidela Castro przyznała się do współpracy z amerykańskimi służbami wywiadowczymi, rozpracowującymi rządy braci Castro na Kubie

76-letnia Juanita Castro w wywiadzie, udzielonym hiszpańskojęzycznej telewizji Univision, poinformowała, że współpracowała z CIA w latach 60-tych, przed opuszczeniem Kuby i osiedleniem się w Stanach Zjednoczonych. Siostra kubańskiego dyktatora została zaproszona do studia w związku z wydaniem swojej książki "Fidel i Raul, moi bracia - sekretna historia".

W wywiadzie Juanita Castro przyznała, że po wybuchu rewolucji na Kubie w 1959. roku początkowo wspierała działania swojego brata. Później jednak - jak wyjaśnia - nabrała wątpliwości wobec metod, jakie stosował Fidel Castro na drodze do władzy i wkrótce stała się przeciwniczką wprowadzonego przez niego reżimu.

Według relacji młodszej siostry byłego dyktatora, pewnego dnia osoba, dobrze znana zarówno jej, jak i Fidelowi, przekazała jej od amerykańskich służb wywiadowczych propozycję współpracy. Juanita Castro na nią przystała i w latach 1961 - 1964 wielokrotnie miała pomagać CIA w rozpracowywaniu dyktatury swojego brata. Siostra byłego dyktatora nie uściśliła, na czym polegała współpraca z amerykańskim wywiadem. W 1964 roku opuściła Kubę i wyemigrowała do Miami.

Fidel Castro od 1959 do 2008 roku był jednocześnie prezydentem Republiki Kuby, przewodniczącym Rady Państwa, prezesem Rady Ministrów i pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Kuby. Jego rządy pochłonęły tysiące ofiar. Stany Zjednoczone kilka razy bezskutecznie próbowały dokonać zmiany rządu na Kubie. Castro przeżył kilka zamachów, fiaskiem skończył się też inwazja w Zatoce Świń kubańskich emigrantów w 1961 roku, wspierana przez Amerykanów. 19 lutego 2008 roku Fidel Castro - po 49 latach rządów - ogłosił swoją rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Państwa. Przywódcą Kuby został jego brat - Raul.

Polskie Radio
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Reformy ugrzęzły w betonie

Raul Castro musi zmienić mentalność towarzyszy i zyskać zaufanie obywateli, by zreformować gospodarkę >>