W NFZ też można się dobrowolnie ubezpieczyć

aktualizacja: 24.09.2009, 06:34

Ten, kto nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu
i nie jest zgłoszony do niego jako członek rodziny,
ma prawo zawrzeć umowę
z Narodowym Funduszem Zdrowia i gdy opłaca składki, korzystać z opieki zdrowotnej

Pracownicy czy osoby wykonujące pracę nakładczą podlegają obligatoryjnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Mówi o tym art. 66 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.; ustawa)[/link].

Kiedy obowiązek tego ubezpieczenia jest spełniony? Gdy osoba, która mu podlega, zostanie zgłoszona do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz składki są opłacane w terminie i na zasadach określonych w ustawie. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego po zgłoszeniu do NFZ uzyskuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
[srodtytul]Potrzebny wniosek...[/srodtytul]Natomiast [b]ci, którzy nie podlegają obowiązkowi ubezpieczeniowemu z mocy ustawy, a mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, mogą się dobrowolnie ubezpieczyć.[/b]W tym celu osoba zainteresowana musi złożyć wniosek do funduszu. Podanie to ma mieć formę pisemną. Tak wynika z art. 68 ust. 1 ustawy. Formularz wniosku można pobrać ze strony internetowej NFZ ([link=http://www.nfz.gov.pl/new/]www.nfz.gov.pl[/link]).
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE