Hipoteka utrudnia sprzedaż mieszkań wykupionych od gminy

aktualizacja: 19.09.2009, 06:03
[b]Czytelniczka zamierza kupić mieszkanie, które obecni właściciele wykupili od gminy ze znaczną bonifikatą. Chciałaby wziąć kredyt na ten zakup. Jednakże w banku uzyskała informację, że kredytu nie dostanie, dopóki w księdze wieczystej wpisana jest hipoteka kaucyjna na rzecz gminy, obciążająca lokal w związku z bonifikatą udzieloną aktualnemu właścicielowi. Sprzedający zamierza uwolnić się od obowiązku zwrotu bonifikaty, wydając pieniądze ze sprzedaży na inne mieszkanie. Ma na to, jak wiadomo, 12 miesięcy. Czy w tej sytuacji jest jakaś możliwość wcześniejszego wykreślenia hipoteki?[/b]

[b][i]Odpowiada notariusz Joanna Greguła:[/i][/b]
Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=48F79ABC5E133E242D58D8338CAA2952?id=175872]ustawą z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami [/link]właściwy organ (w tym wypadku był to wójt, burmistrz albo prezydent miasta) może udzielić za zgodą rady gminy bonifikaty od ustalonej ceny lokalu mieszkalnego. Ten przywilej dla nabywcy jest jednak obwarowany ograniczeniem wynikającym z art. 68 ust. 2 tej ustawy. Polega ono na tym, że jeżeli nabywca takiej nieruchomości zbył albo wykorzystał ją na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem dziesięciu lat, a w wypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem pięciu lat, licząc od dnia nabycia, to zobowiązany jest do zwrotu kwoty równej bonifikacie po jej waloryzacji, jeśli udzielający jej tego zażąda. W tej samej ustawie z 1997 r. w art. 68 ust. 2a wskazano jako wyjątek od reguły sytuacje, w których bonifikaty zwracać nie trzeba. Mianowicie gmina nie może żądać jej zwrotu, mimo sprzedaży mieszkania m.in., jeżeli środki uzyskane z tej transakcji zostaną przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.Dla uwolnienia się od obowiązku zwrotu trzeba na takie cele przeznaczyć wszystkie środki, całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży. Nie wystarczy wydanie tylko jej części, np. na kupno innego mniejszego mieszkania. 
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE