Papierowe dzienniki znikną ze szkół?

aktualizacja: 20.07.2009, 17:54
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Dzienniki szkolne w formie elektronicznej będą mogły całkowicie zastąpić tradycyjne dzienniki prowadzone w formie papierowej - umożliwia to nowelizacja rozporządzenia w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola i szkoły dokumentacji przebiegu nauczania.

O podpisaniu przez minister edukacji Katarzynę Hall nowelizacji poinformował w poniedziałek resort edukacji na swojej stronie internetowej.
Dzięki temu, dzienniki szkolne prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej mogą istnieć tylko za zgodą samorządów. To one bowiem, jako organy prowadzące szkoły, będą musiały ponieść koszty związane z wyposażeniem swoich placówek w odpowiedni sprzęt komputerowy i oprogramowanie oraz z przeszkoleniem nauczycieli.
W nowelizacji określono warunki, jakimi powinien charakteryzować się system informatyczny, służący prowadzeniu dzienników w formie elektronicznej. Wymagane jest m.in. zachowanie selektywności dostępu do danych w dzienniku, zabezpieczenie zbioru informacji przed dostępem osób nieuprawnionych oraz przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą, rejestrowanie historii zmian i ich autorów.
Nowe przepisy określają też warunki rejestrowania, przechowywania i dostępu do danych stanowiących dziennik elektroniczny po zakończeniu roku szkolnego lub semestru.
MEN szacuje, że obecnie około 0,3 proc. szkół prowadzi obok dziennika tradycyjnego dziennik lekcyjny w formie elektronicznej. Szkoły te korzystają z dostępnych na rynku programów komputerowych, służących do rejestracji różnych informacji o uczniu i informacji o prowadzonych zajęciach. Dziennik elektroniczny bywa ponadto stosowany w szkołach jako dodatkowa forma kontaktu pomiędzy szkołą a rodzicami uczniów.

POLECAMY

KOMENTARZE