Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Świat » Ameryka Północna » USA

Dyplomacja

Prawa człowieka albo wolny handel

Tomasz Deptuła 07-12-2012, ostatnia aktualizacja 07-12-2012 00:36
źródło: Bloomberg

USA wiążą przywrócenie stosunków handlowych z Rosją z kwestią praw człowieka w tym kraju.

Senat USA głosował w czwartek nad ustawą, która miała usunąć ostatnie bariery w stosunkach handlowych z Rosją.

Normalizacja relacji gospodarczych z Moskwą jest konsekwencją przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sierpniu br. Rosjanie zobowiązali się m.in do większego otwarcia swojego rynku dla zagranicznych spółek, ochrony własności intelektualnej oraz obniżenia barier celnych. Jednak aby amerykańskie firmy mogły korzystać z tych udogodnień, potrzebne było zniesienie przez Kongres restrykcji i ograniczeń w relacjach handlowych, często sięgających nawet do lat zimnej wojny. Ma między innymi przestać obowiązywać zapis ustawy Jacksona-Vanika z 1974 roku uzależniający relacje handlowe między USA a ówczesnym ZSRR od poszanowania praw mniejszości żydowskiej i zgody na jej emigrację.

Kolejni prezydenci uchylali co prawda corocznie tymczasowo obowiązywanie ustawy, jednak nigdy nie straciła ona ważności. Nowy projekt zobowiązuje Biały Dom do monitorowania, czy Rosja przestrzega w relacjach z Ameryką zasad narzuconych przez WTO.

Projekt prawa Magnitsky'ego przewiduje sankcje za łamanie praw człowieka

Wynik głosowania w Senacie nad ustanowieniem stałych, normalnych stosunków handlowych z Rosją uważany był za przesądzony. W listopadzie podobny projekt przeszedł przez Izbę Reprezentantów większością głosów. Także Biały Dom zapowiada szybkie podpisanie ustawy. Za przyjęciem ustaw lobbowały amerykańskie izby handlowe skarżące się, że w wyścigu do liczącego 140 milionów konsumentów rosyjskiego rynku Amerykanów wyprzedzają już i Chińczycy, i Europejczycy. – Rosja jest szybko rozwijającym się rynkiem. Aby Stany Zjednoczone miały udział w tym wzroście, musimy przegłosować ustanowienie stałych, normalnych stosunków handlowych. Jeśli do tego dojdzie, w ciągu pięciu lat powinniśmy podwoić nasz eksport do Rosji – argumentował przewodniczący senackiej Komisji Finansów Max Baucus. Brak statusu PNRT (od permanent normal trade relations) uniemożliwia także Stanom Zjednoczonym rozstrzyganie ewentualnych sporów handlowych z Rosją za pośrednictwem WTO.

Irytację Rosjan wzbudził jednak rozpatrywany wspólnie projekt ustawy przewidujący nakładanie sankcji na osoby łamiące prawa człowieka (tzw. prawo Magnitsky'ego od nazwiska opozycyjnego prawnika, który trzy lata temu zmarł w rosyjskim więzieniu).

Premier Miedwiediew nazwał wspólne rozpatrywanie dwóch ustaw „wielkim błędem".  Moskwa zagroziła, że podpisanie Prawa Magnitsky'ego może zaszkodzić stosunkom między Rosją a USA. Amerykanie są jednak nieustępliwi.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Amerykańscy żołnierze wylądowali w Świdwinie

  Na lotnisku w Świdwinie wylądowali amerykańscy spadochroniarze z Grupy Bojowej 173. Brygady Powietrznodesantowej. >>
  common