Urlop bezpłatny nie może być przymusowy

aktualizacja: 22.05.2009, 11:46

Jestem właścicielem firmy produkującej okna. Przez dwa miesiące
chciałbym przeprowadzić remont w firmie. Nie przeniosę jednak na ten
czas produkcji w inne miejsce. Czy w takiej sytuacji, aby nie płacić
pracownikom pensji i jednocześnie nie rozstać się z nimi
definitywnie, mogę skierować ich na urlop bezpłatny?

[b]Nie.[/b] Na podstawie przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0B58B494D71506E78AD574DBC194DD8F?id=76037]kodeksu pracy[/link], pracodawca nie może skierować pracownika na urlop bezpłatny. Ma jedynie prawo do tego, aby udzielić podwładnym bezpłatnego urlopu na pisemny wniosek pracownika. Wynika z tego, że warunkiem udzielenia tego urlopu musi być wniosek w tej sprawie złożony przez zatrudnionego, i to na piśmie.[b]Potwierdza to np. orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 15 października 1996 r. (III AUa 34/96), zgodnie z którym udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego - niezgodnie z art. 174 § 1 k.p. - z inicjatywy zakładu pracy i bez pisemnego wniosku o udzielenie mu urlopu - jest w świetle prawa bezskuteczne.[/b]
Dziękujemy za zainteresowanie
profesjonalnymi treściami "Rzeczpospolitej".
Miesięczny limit bezpłatnego dostępu do artykułów płatnych został wyczerpany.
Sprawdź ofertę lub zarejestruj się i bezpłatnie czytaj przez 30 dni
masz już konto w serwisie -
sprawdź ofertę

Odkryj cyfrową "Rzeczpospolitą"

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Nowoczesna aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Pakiet Standard
już od:
4,92PLN
za dzień
SPRAWDŹ
Masz problem? pomoc@rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE