REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Świat » Europa » Hiszpania

Hiszpania

Aborcja w "obronie godności kobiet"

man 14-05-2009, ostatnia aktualizacja 20-05-2009 16:28
Płód - Obecne prawo hiszpańskie dopuszcza aborcję do 12. tygodnia, gdy  ciąża jest wynikiem gwałtu (zdj. Hamed Saber)
źródło: Flickr
Płód - Obecne prawo hiszpańskie dopuszcza aborcję do 12. tygodnia, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu (zdj. Hamed Saber)
Demonstracja przeciwników aborcji (marsz w obronie życia w Hiszpanii)
źródło: AFP
Demonstracja przeciwników aborcji (marsz w obronie życia w Hiszpanii)
Demonstracja przeciwników zakazu aborcji (pro choice) (zdj. SMN)
źródło: Flickr
Demonstracja przeciwników zakazu aborcji (pro choice) (zdj. SMN)

Rząd hiszpański zatwierdził projekt nowelizacji ustawy aborcyjnej dopuszczający przerywanie ciąży na życzenie do 14. tygodnia.

Nowelizacja, która wprowadzi zmiany do obecnej ustawy obowiązującej od 1985 r., dopuszcza także aborcję do 22. tygodnia ciąży, o ile zachodzą takie okoliczności, jak "nieprawidłowości w rozwoju płodu" lub zagrożenie dla życia kobiety.

Projekt nowelizacji zostanie teraz przesłany do parlamentu.

Według wicepremier Marii Teresy Fernandez de la Vega, nowa ustawa ma "bronić godności kobiet".

Głównym celem nowelizacji jest "ograniczenie liczby niepożądanych ciąż" - powiedziała hiszpańska minister ds. równouprawnienia Bibiana Aido. Jak podkreśliła, dzięki nowej ustawie "żadnej kobiety nie będzie można skazać na więzienie za przerwanie ciąży".

Obecne prawo hiszpańskie dopuszcza aborcję do 12. tygodnia, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, a do 22. tygodnia w przypadku groźby uszkodzenia płodu.

Dopuszcza się też przerwanie ciąży w każdym okresie, jeśli urodzenie dziecka stanowi zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego matki. Konieczne jest w takich przypadkach orzeczenie lekarskie.

PAP
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Król, który przeprosił naród za słonia

Błądzić – to nie tylko ludzkie, ale i królewskie. Juan Carlos przejdzie do historii jako dobry monarcha, mimo iż nieco pobłądził >>