REKLAMA
|
  • Warszawa
  • Białystok
  • Bydgoszcz
  • Gdańsk
  • Kalisz
  • Katowice
  • Kielce
  • Kraków
  • Lublin
  • Łódź
  • Olsztyn
  • Opole
  • Poznań
  • Rzeszów
  • Szczecin
  • Toruń
  • Wrocław
  • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » ekonomia24 » Praca » Poszukiwanie pracy

Poradniki rekrutacyjne

Zacznij od CV - wzór i porady

p.h. 08-01-2010, ostatnia aktualizacja 08-01-2010 16:09

Jak napisać dobre CV, co powinien zawierać życiorys - poradnik Rzeczpospolitej. Wzór CV po polsku i po angielsku

Mówi się, że na przeczytanie jednego życiorysu osoba prowadząca rekrutację ma kilkanaście sekund. To czas, jaki zajmuje dosyć pobieżne "rzucenie okiem" na jedną stronę. Jeśli dokument będzie nieczytelny, za długi lub niejasny, to nie ma szans, żeby wartościowe informacje wpadły rekruterowi w oko.

Pamiętaj, CV studenta czy absolwenta nie może być dłuższe niż jedna storna A4. Zadbaj o wyraźny podział na poszczególne części. Wytłuść ("wybolduj") najważniejsze informacje - nazwa firmy lub stanowisko, na jakim pracowałeś, czy certyfikat poświadczający przydatne w pracy umiejętności. Nie pisz wszystkiego, ogranicz się tylko do tego, co naprawdę niezbędne.

Przejrzyj poniższy formularz - znajdziesz tam więcej przydatnych wskazówek.

CURRICULUM VITAE

Dane osobowe

Imię i nazwisko:

Adres zamieszkania:

Telefon stacjonarny/komórkowy:

Adres e-mail:

Data urodzenia/wiek:

- Pamiętaj, że im więcej wpiszesz możliwości kontaktu, tym łatwiej będzie pracodawcy skontaktować się z Tobą

- Zadbaj, aby adres e-mail miał formę imię.nazwisko@dalszy ciąg, a nie pseudonim czy liczbę

- Dla pracodawcy ważny jest adres, pod którym przebywasz, a nie obecnego zameldowania

- Wieku nie ukrywaj - brak takiej informacji może zniechęcić pracodawcę

Edukacja

Studia podyplomowe

Studia magisterskie/licencjackie

Liceum

- Ukończone szkoły podawaj w kolejności achronologicznej, czyli najpierw tę, na której obecnie studiujesz, później - wcześniejsze

- W niektórych przypadkach dokładniej określ specjalizację na studiach lub nawet temat pracy magisterskiej/licencjackiej

- W wyjątkowych przypadkach, gdy promotor jest wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie, podaj jego nazwisko

Doświadczenie zawodowe

Obecna praca

Wcześniejsze prace

Praktyki/staże

- Wszystkie dane wpisuj achronologicznie

- Podaj: nazwę stanowiska, wykonywane obowiązki, charakter pracy

- Jeśli "doświadczeń" masz bardzo dużo, wybierz tylko te, które mają związek z miejscem pracy, o które się ubiegasz (sezonowe/wakacyjne)

Działalność dodatkowa

- Taką rubrykę stwórz, jeśli udzielasz się w organizacji studenckiej, jesteś wolontariuszem w jakiejś organizacji albo sam/sama ze znajomymi robisz coś nietypowego

- Nie pisz o tym, co było w liceum - to nie ma teraz znaczenia

- Masz prawo jazdy? Napisz

Języki obce

- Pisząc o językach, określ dokładniej, co rozumiesz przez "dobrze" lub "komunikatywnie"; napisz: mówienie - płynne, pisanie - średnie

- Jeśli masz certyfikaty językowe, nie zapomnij o nich wspomnieć

CV po angielsku - wzór:

Jak przygotować list motywacyjny

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

KALENDARIUM

10 lutego 2012, piątek

10 lutego 2012, piątek





USA – bi­lans han­dlo­wy w grud­niu, in­deks na­stro­jów kon­su­menc­kich Uni­wer­sy­te­tu Mi­chi­gan.
Wielka Brytania: - ce­ny pro­duk­cji w stycz­niu.
Francja : - pro­duk­cja prze­my­sło­wa w grud­niu, bi­lans ob­ro­tów bie­żą­cych w grud­niu; wy­ni­ki: To­tal.
Włochy: - pro­duk­cja prze­my­sło­wa w grud­niu.
Szwaj­ca­ria: - in­fla­cja w stycz­niu.

NASZE SERWISY TEMATYCZNE

Bądź na bieżąco - pobierz RSS