Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Nauka » Medycyna i zdrowie

Medycyna i zdrowie

Ziołowy lek ochroni trzustkę

Piotr Kościelniak 21-04-2009, ostatnia aktualizacja 21-04-2009 00:31
Dwunastnica i trzustka
Dwunastnica i trzustka
źródło: Wikipedia
źródło: Rzeczpospolita
Załączniki:

Jest nadzieja na skuteczną terapię nowotworów trzustki. Testy nowych leków mogą rozpocząć się już za półtora roku – mówią naukowcy na trwającej właśnie konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem

Rak trzustki to wyjątkowo podstępna i niebezpieczna choroba. Nawet gdy jest wykryty w bardzo wczesnej fazie, szansa wyleczenia jest niewielka – sięga około 30 proc. Średnie przeżycie w okresie pięciu lat pacjentów z tym nowotworem to zaledwie 2 – 3 proc. Dziś diagnoza: rak trzustki, to niestety wyrok.

– Brakuje nam skutecznych metod leczenia. Największe szanse daje wcześnie wykonana operacja, ale nawet w tym przypadku rak może wrócić i dać przerzuty – mówi Sue Ballard z Pancreatic Cancer UK.

Nowotwór trzustki stanie się chorobą, którą będziemy mogli kontrolować – obiecują lekarze pracujący nad nowymi lekami

W Polsce zachorowania na raka trzustki to ok. 3 proc. wszystkich zarejestrowanych nowotworów złośliwych. Wydaje się, że to niewiele, że to stosunkowo rzadko występująca choroba. Jednak zapada na nią ok. 4 tys. Polaków rocznie, a w kategorii zabójców rak trzustki zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce.

Czarnuszka na raka

To między innymi skutek braku skutecznych metod walki z tą chorobą. W przypadku raka trzustki arsenał lekarzy onkologów jest bardzo ograniczony. Stosuje się przede wszystkim operację chirurgiczną (tzw. operacja Whipple’a) – zabieg bardzo skomplikowany i obarczony dość dużym ryzykiem. Później wykorzystuje się chemioterapię spowalniającą chorobę.

Nadzieję dają jednak wyniki badań prezentowane podczas trwającego właśnie corocznego zjazdu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań na Rakiem (AACR) w Denver. Przedstawiono tam rezultaty testów preparatów, które skutecznie hamują rozwój raka trzustki.

Najbardziej zaskakujące są badania dr Hwydy Arafat z Thomas Jefferson University, która uważa, iż można do tego celu wykorzystać lek pochodzenia ziołowego. Substancja zawarta w roślinie o nazwie czarnuszka (czarny kminek) ma działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Olej z czarnuszki wykorzystywany jest w tradycyjnej medycynie Bliskiego Wschodu. Najnowsze badania potwierdzają, że substancje w nim zawarte mają rzeczywiście działanie lecznicze.

Zespół dr Arafat już wcześniej sprawdził, że preparat jest skuteczny w przypadku raka prostaty i jelita grubego. Teraz wykonano badania z komórkami raka trzustki. Podczas zjazdu AACR dr Arafat przedstawiła rezultaty eksperymentów na myszach. W 67 proc. przypadków guzy „znacząco się zmniejszyły”. Zmalały również objawy zapalenia tego organu.

– Z tego preparatu mogą skorzystać nie tylko pacjenci z zapaleniem trzustki – twierdzi dr Hwyda Arafat. – Również inne grupy chorych, na przykład osoby obciążone ryzykiem wystąpienia lub nawrotu raka, członkowie rodzin, w których taki rak występował, a także pacjenci po zabiegach chirurgicznych. Co najważniejsze, preparat jest bezpieczny i był wykorzystywany przez tysiące lat bez efektów ubocznych – mówi badaczka.

Myszy wyzdrowiały. Kiedy ludzie?

Jeszcze lepsze rezultaty daje inny eksperymentalny lek na raka trzustki – AMG 479. Testy laboratoryjne świadczą, że ma on 80-proc. skuteczność w hamowaniu rozwoju choroby. – W połączeniu ze starszym lekiem (gemcitabina) działa jeszcze lepiej – zapewnia dr Pedro Beltran pracujący dla amerykańskiego producenta leków Amgen. Firma testowała preparat na myszach. Badania z udziałem ludzi trwają, nie są jednak jeszcze znane ich dokładne wyniki.

– Te wyniki jasno dowodzą, że nasz preparat jest dobrym kandydatem na lek przeciw rakowi trzustki. Albo jako samodzielna terapia, albo w połączeniu z inną – przekonuje dr Beltran.

Podczas zjazdu amerykańskich onkologów prezentowany był również kolejny podobnie działający preparat – tigatuzumab. Zdaniem dr. Rajesha Kumara z Johns Hopkins University, połączenie go z obecnie wykorzystywanymi lekami pozwala myśleć o całkowitym wyleczeniu. Badania również prowadzono na zwierzętach. Gdy myszom podano tigatuzumab i gemcitabinę, czas życia bez nawrotu choroby wydłużył się dwukrotnie.

– To odkrycie może zmienić sposób, w jaki leczymy raka trzustki – zapewniał dr Kumar. – Nowotwór trzustki stanie się chorobą przewlekłą, którą będziemy umieć kontrolować.

Poprzednia
1 2
Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Awantury nie lubią cukru

  Niski poziom glukozy we krwi może powodować napięcie między małżonkami i prowadzić do kłótni. >>
  common