REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Świat » Rosja

Rosja

Moskwa: dialog z dalajlamą to wewnętrzna sprawa Chin

reg 17-03-2008, ostatnia aktualizacja 17-03-2008 14:05

Dialog z duchowym przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą XIV to wewnętrzna sprawa Chin - podało komunikacie rosyjskie MSZ. Rosja oceniła "upolitycznienie" sytuacji w Tybecie jako "niedopuszczalne", a bojkot tegorocznej olimpiady w Pekinie uznała za "nie do przyjęcia".

"Rosja wielokrotnie mówiła przy różnych okazjach, że uważa Tybet za integralną część Chin, oceniając, iż uregulowanie stosunków z dalajlamą to wewnętrzna sprawa Chin" - głosi komunikat.

Rosyjskie MSZ wyraziło też nadzieję, że władze Chińskiej Republiki Ludowej "podejmą wszelkie konieczne kroki, by rozprawić się z bezprawnymi działaniami w Tybecie i zapewnić szybką normalizację sytuacji w tym autonomicznym regionie".

W piątek w stolicy Tybetu Lhasie zginęło co najmniej 80 osób - dane te potwierdziły źródła w kręgu Dalajlamy XIV w Dharamsali, w Indiach, gdzie przebywa tybetański rząd na uchodźstwie. Z kolei tybetański parlament na wygnaniu mówi o kilkuset ofiarach.

Liczby te są o wiele wyższe niż liczba 13 zabitych podana oficjalnie przez chińskie władze.

Poza ofiarami śmiertelnym w Lhasie, w niedzielę w historycznej części Tybetu, obecnie w granicach prowincji chińskich, w zamieszkach na tym samym tle zginęło według organizacji praw człowieka co najmniej osiem osób.

Według tych organizacji w niedzielę chińskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły ponadto w Lhasie masowe aresztowania.

Tymczasem władze Chin odesłały z Tybetu ponad 10 hongkońskich dziennikarzy, zarzucając im "nielegalne informowanie" o tamtejszych zamieszkach. Podczas gdy dziennikarzy zagranicznych obowiązuje zakaz podróży do Tybetu bez oficjalnej zgody władz w Pekinie, media hongkońskie mogły wjechać do Tybetu na podstawie paszportu Hongkongu. Dzięki temu podczas zamieszek w Lhasie docierał stamtąd strumień wiarygodnych obrazów telewizyjnych.

Na początku ubiegłego tygodnia w 49. rocznicę krwawego stłumienia tybetańskiego powstania przeciwko Chinom i ucieczki dalajlamy mnisi buddyjscy zorganizowali w Lhasie pokojowe marsze. W kolejnych dniach przerodziły się one w największe od 20 lat antychińskie wystąpienia i zamieszki.

Tybetańczycy domagają się wolności i powrotu dalajlamy do kraju.

Przeczytaj więcej o:  Chiny, dialog, mnisi, moskwa, tybet

PAP
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Wypadek rosyjskiego samolotu wojskowego

Siedem osób zostało rannych, gdy podczas lądowania na lotnisku w centrum Czech zapalił się rosyjski samolot wojskowy. Stan dwóch rannych uważa się za ciężki >>