ZUS uwzględni pracę w Australii
Ubiegający się o emeryturę będą mogli sumować polskie i australijskie okresy ubezpieczeń
7 października 2009 r. Jolanta Fedak, minister pracy, i Stephen Smith, minister spraw zagranicznych Australii, podpisali w Warszawie umowę o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Australią oraz porozumienie administracyjne w sprawie jej stosowania.
Z dobrodziejstw umowy będą mogły skorzystać osoby, które mają lub miały prawo stałego pobytu w Australii i podlegają lub podlegały polskiemu ustawodawstwu. Dotyczy ona przede wszystkim emerytur, ale także rent i zasiłków pogrzebowych.
Pozwoli ona sumować okresy ubezpieczenia w Polsce i Australii. Osoby, które nie będą mieć prawa do świadczeń zgodnie z ustawodawstwem wewnętrznym jednego z państw, po dodaniu do siebie na podstawie umowy okresów w obu państwach będą mogły uzyskać świadczenia częściowe z jednego lub obu państw.
Umowa określa szczegółowe zasady tego łączenia. Zasadniczo minimalny okres uprawniający do sumowania to 12 miesięcy ubezpieczenia w Polsce. Ze strony australijskiej – 12 miesięcy stałego pobytu w tym państwie w wieku produkcyjnym, z czego nieprzerwanie przez sześć miesięcy, z tym że nie ma warunku minimalnego okresu, jeśli dana osoba ma tam pobyt stały.
Na podstawie umowy będą także dokonywane transfery świadczeń pomiędzy Polska i Australią.
Aby uzyskać świadczenie, wystarczy złożyć wniosek w ubezpieczalni jednego z państw.
Wyeliminowany ma być również problem podwójnego opłacania składek – będą opłacane tylko w państwie delegującym pracownika.
Wszystkie te rozwiązania mają sprzyjać migracjom pomiędzy Polską a Australią.
Umowa wejdzie w życie pierwszego dnia trzeciego miesiąca po pisemnym oświadczeniu przez ostatnie z państw o zakończeniu ustawowych i konstytucyjnych procedur przez siebie stosowanych. Trudno więc przewidzieć, kiedy dokładnie się to stanie.
Polonia australijska jest szacowana na 170 tysięcy osób. W ostatnich latach jej przedstawiciele zwracali się do Ministerstwa Pracy o uregulowanie polsko-australijskich stosunków w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. Doskwiera im przede wszystkim utrata polskich okresów ubezpieczenia oraz braku transferu świadczeń. Negocjacje umowy rozpoczęto w 2007 roku.
Po umowach z USA i Kanadą, które weszły w życie w tym roku (odpowiednio 1 marca i 1 października), jest to kolejny traktat z państwem zza oceanu z największymi skupiskami Polonii. jam
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o.
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.



DRUKUJ
WYŚLIJ
Kup artykuł
GOOGLE
BLIPNIJ
STUMBLEUPON
facebook
co to jest?
