Jak długo można być pełniącym obowiązki

aktualizacja: 01.04.2009, 06:53

Chciałbym zatrudnić mojego pracownika jako osobę, której powierzono pełnienie obowiązków. Czy przepisy określają, jak długo może on być zatrudniony w ten sposób?

[b]Nie.[/b] W kodeksie pracy nie występuje instytucja powierzenia pełnienia obowiązków. Zgodnie z art. 25 § 1 kodeksu pracu umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może zatrudnić inną osobę na podstawie umowy o pracę na czas określony obejmujący czas tej nieobecności. Jednak również w takim przypadku przepisy nie wprowadzają ograniczenia czasowego. Jednocześnie pewną formę zastępstwa innego pracownika, którą można odnaleźć w k.p., może stanowić powierzenie pracy w drodze art. 42 § 4 k.p.
Na podstawie tego przepisu wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Możliwość powierzenia pełnienia obowiązków przewidują niektóre przepisy szczególne. Art. 36a ust. 4a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=69F36E8614D76215F5853CFB5AADC854?id=175841]ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)[/link] wskazuje na przykład, że do czasu powierzenia stanowiska dyrektora organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na sześć miesięcy.
[i]Podstawa prawna:
– art. 25 i 42 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4F1A887F9BD922BCB18D77575747AA39?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.[/link])[/i]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE