Czy wykupione mieszkanie można sprzedać?

aktualizacja: 06.02.2009, 14:01
[b]Czy po wykupie na własność mieszkania od gminy można je sprzedać? Czy gminie będzie się należał zwrot kwoty równej udzielonej bonifikacie?[/b]
Zasadniczo zgodnie z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawą o gospodarce nieruchomościami[/link], nabyciu po preferencyjnej cenie lokalu mieszkalnego z zasobów gminy towarzyszy zakaz sprzedaży takiego mieszkania przez okres 5 lat licząc od daty nabycia mieszkania. Mowa o tym w art. 68 pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Wyjątki od tej zasady zawarte są w pkt. 2a art 68 ustawy i dotyczą przede wszystkim:
- zbycia lokalu na rzecz osoby bliskiej,
- zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe,
- sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.
Więcej informacji na ten temat w artykułach:
[link=http://www.rp.pl/artykul/191341.html]"Gminy niesłusznie żądają zwrotu bonifikaty przyznanej przy sprzedaży mieszkania"[/link],
[link=http://www.rp.pl/artykul/143403.html]"Sprzedaż mieszkania bez utraty bonifikaty"[/link],
[link=http://www.rp.pl/artykul/63777.html]"Bonifikata bez zwrotu"[/link],
[link=http://www.rp.pl/artykul/59887.html]"Bonifikatę odda nie tylko najemca, lecz także jego rodzina"[/link].
Prosimy również o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/76594.html]rp.pl » Prawo » Samorząd terytorialny » Nieruchomości » Nieruchomości gminne i powiatowe » Wykup lokali od gminy[/link].
Komentarz dnia

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE