Bielski w puszczy niedomówień

aktualizacja: 31.01.2009, 00:52
Partyzanci  z oddziału Bielskiego
Partyzanci z oddziału Bielskiego
Foto: AP

Trudno zrozumieć postawę żydowskich partyzantów z dzisiejszej perspektywy,
nie mając pełnej wiedzy o kontekście tamtych wydarzeń. Podobne problemy mamy przy ocenie postaw i dokonań „Ognia”
czy też „Burego”

Już sama zapowiedź nakręcenia filmu „Opór” wywołała w Polsce gorącą debatę skupioną wokół problemu, czy bracia Bielscy i ich partyzanci byli bohaterami, jak chce tego reżyser filmu, czy też rabusiami, a nawet bandytami. Prawda, jak to często bywa, jest znacznie bardziej skomplikowana.Zanim jednak przejdziemy do sedna sporu, konieczne jest nakreślenie tła historycznego tych wydarzeń. Przede wszystkim należy podkreślić, że głównymi sprawcami bardzo ostrych konfliktów, rozdzierających w tym okresie tamtejszą społeczność, byli Niemcy, którzy poprzez swoją zbrodniczą politykę okupacyjną wytworzyli sytuację, z której nie było bezkonfliktowego wyjścia. Przy czym niewątpliwie najbardziej poszkodowana i cierpiąca była ludność żydowska.
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku 33% TANIEJ
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE