Ustrój i kompetencje
Nowy podział samorządowych kolegiów odwoławczych
Związek Powiatów Polskich popiera projekt podziału samorządowych kolegiów odwoławczych na 16 wojewódzkich i kilkadziesiąt zespołów zamiejscowych
ZPP pozytywnie zaopiniował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych.
Do chwili obecnej funkcjonuje 49 samorządowych kolegiów odwoławczych – tak jak było to przed reformą samorządową roku 1998 roku.
Projektodawcy proponują by teraz w każdym województwie funkcjonowało jedno kolegium; pozostałe, samodzielne do tej pory kolegia staną się zespołami zamiejscowymi kolegiów wojewódzkich.
Zmiana taka ma się przyczynić - zdaniem posłów - do ujednolicenia linii orzeczniczych, oraz wzmocnić instytucjonalne organów drugiego stopnia w postępowaniach administracyjnych prowadzonych pierwszoinstancyjnie przez organy jednostek samorządu terytorialnego.















