REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości

Medycyna i zdrowie

In vitro sprzyja rakowi

Izabela Filc Redlińska 19-07-2010, ostatnia aktualizacja 19-07-2010 23:40

Dzieci z probówki są obciążone wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwory

– Nie wynika to z samej procedury pozaustrojowego zapłodnienia – mówi o swoich badaniach dr Bengt Kallen ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund. – Ale wiąże się z tym, że wśród dzieci z probówki jest więcej wcześniaków, częściej też cierpią one przy porodzie z powodu zaburzeń oddechowych. Wszystkie te czynniki zwiększają zagrożenie rozwoju raka.

Badaniami objęto 27 tys. szwedzkich dzieci, które w latach 1982 – 2005 przyszły na świat za pomocą metody in vitro. Naukowcy śledzili ich losy, niektórych nawet przez dwie dekady. W tym czasie 53 z nich zachorowało na raka (najczęściej na białaczkę lub guza mózgu). Tym samym przypadków choroby było o 15 więcej niż w całej populacji najmłodszych. Na tej podstawie uczeni obliczyli, że ryzyko raka u dzieci z probówki jest o 42 proc. wyższe niż u poczętych naturalnie.

reuters, ap

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Telewizje kuszą internautów

Stacje mogą odnieść dziś sukces tylko we współpracy z Internetem. Tam ich programy ogląda już 15 proc. użytkowników >>