Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości

Katastrofa smoleńska

Nie żyje prezydencka para, politycy, żołnierze

ww, ika , d.w., guu, Izabela Kacprzak, Piotr Zychowicz 10-04-2010, ostatnia aktualizacja 10-04-2010 09:26

Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Nikt z 96 pasażerów nie przeżył katastrofy.

Film z miejsca katastrofy

lista pasażerów

zdjęcia z miejsca katastrofy (TV Rossija24 )

Obowiązki prezydenta przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Tupolew nie wylądował

Tupolewowi nie udało się wylądować na lotnisku wojskowym. Wokół lotniska była bardzo gęsta mgła. Samolot prawdopodobnie zahaczył lewym skrzydłem o drzewa - donosi ze Smoleńska korespondent "Rz" Piotr Zychowicz. Według Wiesti-24, wcześniej pilotowi proponowano lądowanie na lotniskach zastępczych - w Mińsku lub Moskwie.

- Na pokładzie znajdowało się najprawdopodobniej 96 osób, miało być ich 97, ale jedna nie stawiła się na lotnisku przed odlotem - powiedział dziennikarzom rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Informacja o katastrofie została przekazana prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi, który natychmiast skierował na miejsce szefa resortu sytuacji nadzwyczajnych Siergieja Szojgu. Powołał też specjalną komisję do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności tragedii. Na jej przewodniczącego wyznaczył premiera Władimira Putina.

Wszczęto też polskie śledztwo.

Na pokładzie miał być Jarosław Kaczyński

Jeszcze do piątkowego wieczoru Przemysława Gosiewskiego (PiS) nie było na liście osób, które miały znaleźć się na pokładzie rządowego samolotu lecącego do Smoleńska.

- Przemek bardzo chciał lecieć i liczył, że zwolni się miejsce - mówi nam jeden z posłów PiS.

Miejsce w samolocie dla byłego szefa klubu PiS znalazło się dopiero w piątek wieczorem, gdy ze względu na stan zdrowia matki z wyjazdu zrezygnował Jarosław Kaczyński. O tym, że Gosiewski może lecieć otrzymał wiadomość esemesem.

- Był strasznie ucieszony. On tak bardzo chciał być na uroczystościach katyńskich - mówi jego współpracownik.

Czarne skrzynki odnalezione

Przyczyną katastrofy mógł być błąd załogi - poinformowała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w strukturach siłowych Centralnego Okręgu Federalnego Rosji. - Prawdopodobną przyczyną katastrofy był błąd załogi w czasie manewru lądowania - przekazał rozmówca agencji.

Na miejscu katastrofy znaleziono dwie czarne skrzynki. Do tej pory nie rozszyfrowano z nich rozmów. Skrzynki zostały przekazane do ekspertyzy.

- Na miejscu katastrofy pracują śledczy - powiedział przedstawiciel prokuratury.

- Z Moskwy skierowano najbardziej doświadczonych śledczych, w tym pracowników moskiewskiego Międzyregionalnego Zarządu Śledczego ds. Transportu, którzy mają duże doświadczenie w badaniu przyczyn katastrof lotniczych - powiedział przedstawiciel rosyjskiej prokuratury.

Według zarządu śledczego prokuratury obwodu smoleńskiego rozpatrywane są trzy powody katastrofy samolotu: złe warunki atmosferyczne, tzw. czynnik ludzki i awaria samolotu.

Telefony dla rodzin ofiar katastrofy

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło numery telefonów dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

* 785-700-604

* 785-700-201

* 785-700-199

* 785-700-765

* 22/601-58-37

* 22/601-58-24

Tu-154 - hałaśliwy, ale popularny

Samolot Tupolev Tu-154 od dziesięcioleci jest w Rosji określany "koniem pociągowym ” floty tak wojskowej, jak i pasażerskiej.

— To najlepsza maszyna, jaka kiedykolwiek została wyprodukowana w krajach komunistycznych — uważa Richard Aboulafia , wiceprezes Teal Group z USA. Samolot ten został zaprojektowany i skonstruowany w czasach, kiedy b. ZSRR technologicznie najbardziej zbliżył się do zachodu.

Statystyki brytyjskiej lotniczej agencji konsultingowej Ascend pokazują, że Tu-154 mają po jednej katastrofie na każde 431,2 tys. lotów, podczas gdy lotniczemu bestsellerowi - Boeingowi 737 taka katastrofa zdarza się raz na 2,68 mln lotów.

Zależnie od konfiguracji miejsc Tu-154 jest w stanie przewieźć od 114 do 180 pasażerów i najczęściej są wykorzystywane do lotów o dużej częstotliwości w trudnych warunkach.

Nazywany w żargonie lotniczym „tutką” jest w stanie wystartować ze żwirowego pasa startowego, z najbardziej zatłoczonego lotniska, jest w stanie wznieść się bardzo wysoko, tak że w Rosji dzisiaj Tu-154 latają wyżej, niż maszyny innych typów. Sprawdza się również w trudnych warunkach arktycznych.

Tupolewy zostały specjalnie zaprojektowane w latach 60. dla rosyjskiego przewoźnika narodowego - Aerofłotu i były najczęściej wykorzystywane przez linie lotnicze w całym obozie wschodnim. Nie mogą jednak - ze względu na wysoki poziom hałasu - lądować na lotniskach amerykańskich, oraz Unii Europejskiej. Pozwolenie na lądowanie otrzymują jedynie maszyny VIP-owskie.

W styczniu 2010 Aerofłot zdecydował się wycofać Tupolewy ze swojego parku po 40 latach eksploatacji, natomiast nadal latają one na rosyjskich trasach wewnętrznych, w oraz w Europie Wschodniej i Iranie. Ostatnia katastrofa Tu-154 wydarzyła się w lipcu 2009 w Iranie. Zginęło wówczas 168 osób.

Poprzednia
1 2
rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Liderzy Tatarów zatrzymani na granicy

  Służby graniczne na Krymie zatrzymały na kilkadziesiąt minut przy wjeździe na półwysep dwóch liderów Tatarów krymskich: Mustafę Dżemilewa i Refata Czubarowa - podały służby prasowe parlamentu tatarskiego (Medżlisu). >>
  common