REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Dobra Firma » Z wokandy

Znaki i patenty

Nie można zawłaszczyć nazwy Polska Wódka

Robert Horbaczewski 06-02-2012, ostatnia aktualizacja 06-02-2012 07:15

Z ochrony prawnej korzystają oznaczenia rzeczywiście używane, a nie tylko zarejestrowane. Dlatego spółce nie udało się zablokować nazwy Wódka Polska

Spółka Polska Wódka z Warszawy zarzuciła firmom Wódka Polska sp. z o. o. i Wódka Polska sp. komandytowa z Lublina bezprawne używanie tożsamej nazwy. Swoje prawo do nazwy Polska Wódka wywodziła z pierwszeństwa wpisu do KRS. Została  zarejestrowana w 2003 r., a pozwane spółki odpowiednio w 2005 r. i 2009 r. Polska Wódka podnosiła też, że działanie konkurenta ma na celu świadome wprowadzenie w błąd uczestników obrotu gospodarczego. Tym samym spółki z Lublina naruszyły jej dobra osobiste, rozumiane jako prawo do nazwy firmy, a także art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czyli takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzać klientów w błąd co do jego tożsamości.

Pozwane spółki (są powiązane ze Stock Polska z Lublina, liderem na rynku wódek) nie uznały roszczenia. Dowodziły, że prawo do używania swoich nazw uzyskały na podstawie prawomocnych postanowień sądu rejestrowego. Kontrowały, że Polska Wódka nie wykazała, że prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą pod nazwą, której używa, o czym świadczy m.in. brak sprawozdań w KRS.

Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił roszczenie jako nieudowodnione (sygnatura akt: IX GC 367/11). Przyznał, że choć spółka z Warszawy jako pierwsza zarejestrowała swoją nazwę, to nie wykazała, od kiedy jej używa w obrocie gospodarczym, a w konsekwencji, że doszło do możliwości konfuzji. Sąd podniósł, że z ochrony prawnej korzystają oznaczenia rzeczywiście używane, a nie tylko formalnie zarejestrowane, w przeciwnym wypadku trudno bowiem mówić o wprowadzeniu w błąd.

Sąd zgodził się również z twierdzeniem pozwanych spółek, że określenie „polska wódka" czy też „wódka polska" są oznaczeniami opisowymi odnoszącymi się do prowadzonej działalności gospodarczej (nazwy produktu), a nadto – jako należące do przestrzeni publicznej – nie mogą być przez spółkę z Warszawy zawłaszczone. Wiele bowiem podmiotów może mieć odniesienia do nazwy wódki polskiej.

Zdaniem sądu ryzyko konfuzji w tej sprawie nie zachodzi także z tego względu, że usługi pozwanych spółek kierowane są wyłącznie do profesjonalistów – do spółek z grupy kapitałowej Stock Spirits Group. Sąd podniósł także, że gdy przedsiębiorcy działają od dawna równolegle na tym samym rynku asortymentowym, nie ma podstaw, aby nakazać zmianę nazwy temu, który jeśli nawet był na rynku późniejszy, to jego działalność tolerował przedsiębiorca, który zaczął działać wcześniej.

Zasada pierwszeństwa korzystania z oznaczenia w takim przypadku ustępuje zasadzie ochrony nabytej  pozycji  rynkowej.

Wyrok nie jest prawomocny.

sygnatura akt: IX GC 367/11

Przeczytaj więcej o:  Sąd Okręgowy w Lublinie, nazwa wódki, polska wódka, prawo do nazwy, rejestracja nazwy, znak towarowy

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

Komentarze

Dodaj komentarz

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany Załóż konto|Zaloguj się

Pozostało znaków: 2500

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Przedawnienie długu nie oznacza, że nie może być uznany za koszt

Upływ terminu przedawnienia wierzytelności bankowej, której nieściągalność jest udokumentowana lub uprawdopodobniona, nie wpływa na możliwość zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów >>