Będzie nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych

aktualizacja: 19.07.2008, 08:30

Spółdzielnie mieszkaniowe będą miały więcej czasu na przygotowanie lokalu
do wykupu. Stanie się też znów możliwe przekształcanie mieszkań lokatorskich we własnościowe

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nową ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Ma ona zastąpić obecną, powszechnie krytykowaną.

Chcemy przywrócić możliwość przekształcania lokatorskich praw do lokalu w spółdzielcze własnościowe, ale tylko do końca 2012 r. – wyjaśnił Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury. Teraz przepisy umożliwiają to w jednym wypadku. Prawo do przekształcenia mają posiadacze mieszkań lokatorskich w blokach stojących na gruntach, do których spółdzielniom nie przysługuje tytuł prawny, nie mogą więc, tak jak inni spółdzielcy, wykupić mieszkania lokatorskiego na własność (ten przywilej tracą po 31 grudnia 2010 r.).– Obecnie spółdzielców, którzy chcą wykupić mieszkanie lokatorskie, jest bardzo dużo, w wielu spółdzielniach długo czeka się na sfinalizowanie transakcji. Chcemy dać tym osobom prawo wyboru między prawem spółdzielczym własnościowym a pełną własnością – mówi Styczeń.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE