Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kraj » Polityka

Polityka

Lech Kaczyński w Wiśle i Cieszynie

Cezary Gmyz 13-10-2008, ostatnia aktualizacja 13-10-2008 02:15

Podczas trasy związanej z rocznicą odzyskania niepodległości prezydent wręczył ordery sportowcom i spotkał się z Vaclavem Klausem

Bielsko-Biała, Wisła i Cieszyn były kolejnymi przystankami w podróży Lecha Kaczyńskiego po Polsce związanej z obchodami 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najważniejszymi wydarzeniami były spotkanie z prezydentem Czech Vaclavem Klausem i nabożeństwo w luterańskim kościele Jezusowym w Cieszynie.W sobotę w Bielsku-Białej prezydent wziął udział w uroczystej sesji samorządu. Odznaczył kombatantów z czasów wojny i powojennych partyzantów oraz działaczy solidarnościowego podziemia. Wśród odznaczonych znalazł się również polski szybownik Sebastian Kawa.

Najliczniejsza grupa, sportowcy, została jednak uhonorowana przez prezydenta w Wiśle, gdzie Lech Kaczyński spotkał się z mieszkańcami i olimpijczykami. Ordery z rąk prezydenta otrzymali m.in. Adam Małysz, Michał Brzuchalski oraz Zygmunt Smalcerz.

Prezydent podczas pobytu w Wiśle zatrzymał się w swojej rezydencji. Tam z małżonką podjęli na śniadaniu sportowców. Potem obejrzeli trening na skoczni w Wiśle-Malince.

Wczoraj prezydenci Polski i Czech spotkali się na moście Przyjaźni nad Olzą, gdzie przed wejściem obu krajów do strefy Schengen istniało przejście graniczne.

Kaczyński i Klaus podkreślali silne więzy łączące zarówno oba kraje, jak i ich osobiste, przyjacielskie relacje. Lech Kaczyński przypomniał, że w historii istniały spory między Polakami i Czechami. – Ilekroć mówię o stosunkach między Polską i Czechami, to wydaje mi się, że wszelkie spory i niechęci na przestrzeni ostatnich setek lat były głupstwem; powiem mocniej – były bzdurą. Nie ma żadnych różnic interesów między naszymi krajami – podkreślał Kaczyński.

Medale od prezydenta odebrali m.in. Adam Małysz i Zygmunt Smalcerz

Po obiedzie, który szefowie państw zjedli w Cieszynie, obaj przeszli wspólnie przez most graniczny nad Olzą, a następnie udali się na czeskocieszyński Rynek Główny. Prezydent Kaczyński stwierdził, że miasto zostało rozdzielone przez historię, ale obecnie oba Cieszyny są coraz bardziej jednym organizmem. – Dobrze, że jesteśmy w Unii Europejskiej, dobrze, że istnieje tu euroregion Śląska Cieszyńskiego, ale dobrze też, byśmy pozostali sobą, Czesi Czechami, a Polacy Polakami – mówił.

Po poprawie stosunków z prawosławnymi Lech Kaczyński zaangażował się w dialog z protestantami. W Bielsku-Białej, Wiśle i w Cieszynie prezydent podkreślał znaczenie luteranów w historii Polski. Najważniejszym wydarzeniem był udział Lecha Kaczyńskiego w nabożeństwie ekumenicznym w kościele Jezusowym w Cieszynie. Była to pierwsza taka wizyta prezydenta RP w świątyni luterańskiej.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora c.gmyz@rp.pl

Przeczytaj więcej o:  kaczyński , Lech

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Katarzyna Tusk gróźb nie zgłasza

  Premier ujawnia pogróżki, jakie dostaje jego córka. Prokuratura nie prowadzi sprawy, bo Katarzyna Tusk nie złożyła zawiadomienia. >>
  common