REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kraj » Historia

Historia

Posłowie uczczą wyklętych?

Jarosław Kałucki 25-02-2009, ostatnia aktualizacja 26-02-2009 03:42
autor: Roman Bosiacki
źródło: Fotorzepa

Władze Opola i kombatanci chcą, by 1 marca ogłosić Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia

Opolscy samorządowcy chcą uhonorować żołnierzy, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej i do końca walczyli z sowieckim okupantem.

– Podobne obchody mają miejsce w innych częściach Polski, w różnych terminach – mówi Arkadiusz Karbowiak, wiceprezydent Opola. – Wspólna data i ogólnopolski wymiar to godne uhonorowanie ludzi, którzy przelewali krew za prawdziwie wolną Polskę.

Za kilka dni w Opolu odbędą się lokalne uroczystości. Tuż po nich samorządowcy skierują apel o ustanowienie 1 marca ogólnopolskim Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia do wszystkich parlamentarzystów. Z wyjątkiem SLD.

Jak przyznają w Opolu, datę podpowiedział prezes IPN Janusz Kurtyka. – 1 marca 1951 roku zostali straceni przez komunistów członkowie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ostatniego, który nie był inwigilowany przez UB i NKWD – tłumaczy Karbowiak.

Z apelem do niepodległościowych związków kombatanckich oraz parlamentarzystów w sprawie nowego święta już wystąpili byli żołnierze walczący po wojnie z komunistycznym reżimem. „Niech pamięć o bohaterskich »żołnierzach wyklętych«, jak byli nazywani walczący z sowiecką i komunistyczną władzą, nigdy nie zaginie” – napisali.

To, czy 1 marca stanie się świętem, zależy od parlamentarzystów. Szef Klubu PO Zbigniew Chlebowski: – Oczywiście, że wesprę tę inicjatywę, o ile nie będzie się wiązała z dodatkowymi kosztami dla państwa w postaci na przykład dnia wolnego.

Lena Dąbkowska-Cichocka, posłanka PiS: – Tylko przyklasnąć inicjatywie.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Zapomniane ofiary Holokaustu

Polscy wójtowie apelują do Berlina, aby zadbał o mogiły zamęczonych niemieckich Żydów >>