SOSEScript: API/Gemius/script.php5 failed executing with the following error: Error on line 188 position 1: Call to a member function xpath() on a non-object

Polacy atakowani w mediach

aktualizacja: 21.05.2008, 15:27

Związek Polaków na Litwie (ZPL) wystosował list do przedstawicieli najwyższych władz kraju, m.in. prezydenta, a także do organizacji dziennikarskich, z prośbą o powstrzymania kampanii medialnej skierowanej przeciwko mniejszościom narodowych, głównie Polakom.

ZPL zwrócił się również do Prokuratury z prośbą o ustalenie, czy publikacje, "w których m.in. mniejszości narodowe są porównywane do faszystów, są wyganiane z Litwy, nie są sprzeczne z litewskim ustawodawstwem, nie mają odcienia rasizmu i ksenofobii".

Ostatnio w litewskich mediach nasiliły się nastroje antypolskie. - Związek Polaków na Litwie uznaje i popiera głoszoną na Litwie zasadę wolności słowa i opinii, jednakże stanowczo nie zgadza się z zamieszczanymi w mediach artykułami o treści szowinistycznej, wzniecającymi niezgodę narodową - napisano w liście ZPL.ZPL zwrócił się z prośbą o "podjęcie działań i środków na rzecz zaprzestania prowadzonej kampanii skierowanej przeciwko mniejszościom narodowym, głównie Polakom, jak też podjęcia działań zapobiegających w przyszłości tego typu kampanii".Przewodniczący ZPL Michał Mackiewicz uważa, że antypolskie nastroje w litewskich mediach są związane z rozpoczynającą się kampanią wyborczą przed jesiennym wyborami parlamentarnymi, zaznacza, iż "karta polska w wyborach praktycznie zawsze tu jest rozgrywana".
KOMENTARZ DNIA

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE