Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Sšd Najwyższy: Tomasz Komenda niewinny

Fotorzepa / Jerzy Dudek
Sšd Najwyższy uchylił w œrodę wyroki skazujšce i uniewinnił Tomasza Komendę, który przez 18 lat odsiadywał wyrok za gwałt i zabójstwo 15-latki.

W połowie marca Sšd Okręgowy we Wrocławiu warunkowo zwolnił z odbywania reszty kary Tomasza Komendę. Mężczyzna odsiedział 18 lat za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. Okazało się, że jest niewinny.

Do zbrodni miało dojœć w noc sylwestrowš 1996/1997. Porzucone zamarznięte ciało nastolatki znaleziono w Miłoszycach pod Wrocławiem. Prokuratura i policja były pod dużš presjš. - W czasie, gdy zapadał wyrok metody badawcze były mniej precyzyjne - uzasadniał sšd. Przypomniał też, jakie były wówczas oczekiwania wobec sšdu, pod jakš ogromnš presjš działał. Ktoœ zasugerował oficerowi CBŒ, że sprawcš może być Tomasz K. z Wrocławia. Miał 21 lat. Niekarany, skończył szkołę specjalnš. Wyglšdem przypominał mężczyznę z portretu pamięciowego. Zgodził się na pobranie krwi i swojego zapachu. Ekspertyzy jedna po drugiej wskazywały na niego. Œlady zębów na ciele ofiary też miały należeć do niego. Nie wiadomo tylko, jak znalazł się w sylwestra w Miłoszycach. Nikt go tam nie widział. Dwanaœcie osób dało mu alibi. Według ich zeznań w czasie, gdy dokonywano zbrodni, Tomasz był w domu we Wrocławiu. Prokuratura odgrażała się, że oskarży je o składanie fałszywych zeznań. W maju 2000 r. Tomasz K. został aresztowany, a w 2004 r. skazany na 25 lat więzienia.

W 2016 r prokuratorzy wrócili do sprawy. W czerwcu 2017 r okazało się bowiem, że zwišzek ze œmierciš nastolatki może mieć Ireneusz M., mężczyzna kilka razy skazywany już za gwałty. M. jest teraz podejrzany o zgwałcenie i zabójstwo 15 letniej dziewczyny. Œledztwo prokuratury wcišż trwa. I to właœnie w jego efekcie, podczas powtórnej analizy akt, okazało się, że Tomasz Komenda jest niewinny. Tak twierdzš sami prokuratorzy.

Œledczy złożyli do Sšdu Najwyższego precedensowy wniosek o uniewinnienie prawomocnie skazanej osoby.

Sšd Najwyższy rozpatrywał sprawę w œrodę 16 maja na niejawnym posiedzeniu. Trwało ono około godziny. - Prokuratorzy powiedzieli że nie ma takiej możliwoœci, żeby Komenda był sprawcš - powiedział "Gazecie Wrocławskiej" prof. Zbigniew Ćwiškalski, obrońca mężczyzny. - Tomasz Komenda chciał coœ powiedzieć, ale wzruszenie odebrało mu głos - dodał.

 

SN uchylił wyroki skazujšce Tomasza Komendę, i stwierdził, że jest niewinny. Takie orzeczenie otwiera mężczyŸnie drogę do walki o wielomilionowe odszkodowanie za niesłuszne pozbawienie wolnoœci.

Zdaniem Sšdu Najwyższego dowody w sposób jednoznaczny wykluczajš sprawstwo Tomasza Komendy. - Przedłużanie tej gehenny zdaniem Sšdu Najwyższego byłoby zbędne - zaznaczył sędzia sprawozdawca.

Do wyroku SN odniósł się podczas briefingu prasowego, Minister Sprawiedliwoœci i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem decyzja o uniewinnieniu Komendy pokazuje, że błędy wymiaru sprawiedliwoœci mogš być korygowane. Podkreœlił, że gdyby nie zmiany w prokuraturze, to mężczyzna dalej siedziałby w więzieniu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL