Nie trać na wymianie waluty

aktualizacja: 18.03.2015, 11:11
Foto: ROL

Powody, dla których wymieniamy waluty, są różne. Jak podaje TNS Polska, ponad połowa Polaków kupuje waluty ze względu na wyjazd za granicę, a 21 proc. robi to, by zmniejszyć ratę kredytu zaciągniętego w obcej walucie.

Według danych TNS Polska przewalutowanie środków dla wielu Polaków jest koniecznością, ponieważ zarabiają oni bądź rozliczają się w innej walucie niż złoty (ok. 12 proc.). Ponadto 8 proc. dokonuje zakupów internetowych w zagranicznych sklepach, co także jest motywatorem do wymiany walut.

Niezależnie od motywacji, dokonując przewalutowania, każdy chciałby robić to po korzystnym kursie i przy jak najmniejszym spreadzie. Od dawna wiadomo, że na wąski spread nie można liczyć w bankach, dla których szerokie widełki między ceną kupna a ceną sprzedaży waluty są ważnym źródłem dochodów. O wiele niższe spready można znaleźć w kantorach, a najniższe – w kantorach internetowych.

Niski kurs to nie wszystko

Atrakcyjne kursy kupna i sprzedaży waluty to nie jedyne kryterium, na które trzeba zwracać uwagę, chcąc oszczędzić na wymianie. Łukasz Olek, członek zarządu spółki Currency One SA, lidera rynku i operatora serwisów Walutomat.pl i Internetowykantor.pl, zwraca uwagę na inne istotne z punktu widzenia konsumenta walory. – Serwisy internetowej wymiany walut zyskały popularność nie tylko ze względu na tańsze ceny kupna i sprzedaży waluty, ale również ze względu na szybkość realizacji transakcji bez konieczności wychodzenia z domu. Dlatego szukając najlepszego e-kantoru lub platformy społecznościowej, warto zwrócić uwagę na deklarowany czas wypłacania środków. Naszą uwagę powinniśmy też skierować na poziom zabezpieczeń stosowany przez e-kantory przy realizacji transakcji, by mieć pewność, że przelewane środki są bezpieczne – mówi Łukasz Olek.

Obecnie w Polsce działa ok. 50 internetowych platform wymiany walut. Można je podzielić na dwie grupy: internetowe kantory, gdzie kupujemy lub sprzedajemy walutę po wskazanym kursie, oraz platformy społecznościowe, gdzie do wymiany waluty dochodzi między użytkownikami. Szacuje się, że w 2014 r. za pośrednictwem takich serwisów wymieniono ok. 25 mld zł, a w tym roku kwota ta ma wzrosnąć o rekordowe 30 proc.

Ile można zaoszczędzić?

Dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich, w zależności od banku, oszczędności przy korzystaniu z internetowego serwisu wymiany waluty nawet na jednej transakcji o wartości ok. 600 CHF sięgają ok. 100 złotych. W ciągu roku można liczyć na oszczędności nawet do ok. 1200 zł. Są one łatwe do obliczenia za pośrednictwem kalkulatorów korzyści publikowanych w serwisach wymiany walut online, które porównują oferty serwisu i banków.

Bezpłatne przelewy

Niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na poziom kosztów przelewu zwrotnego na nasze konto. Po zrealizowaniu transakcji klient otrzymuje przelew w wybranej walucie na swoje konto walutowe. Niestety, w przypadku wielu polskich banków transakcja krajowego przelewu walutowego obarczona jest prowizjami (nawet w wysokości kilkudziesięciu złotych). Aby tego uniknąć, wiodące serwisy i kantory posiadają konta walutowe w wielu bankach, ponieważ przelew wewnętrzny w obrębie jednego banku jest najczęściej bezpłatny i realizowany natychmiast. Aby więc uniknąć przykrych niespodzianek, warto sprawdzać, czy e-kantor, w którym zamierzamy dokonać transakcji, posiada rachunek w naszym banku. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że oszczędności wynikające z atrakcyjnego kursu wymiany zostaną zniwelowane przez wysokie opłaty bankowe.

Komentarz dnia
Żródło: Artykuł sponsorowany

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE