Szczurek kontra Bruksela

aktualizacja: 02.03.2015, 14:52
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Mimo zaleceń Komisji Finansów, resort finansów nie zamierza utworzyć niezależnej Rady Fiskalnej w Polsce

Taka Rada, niezależna od rządu, bardzo by się w Polsce przydała – uważają eksperci Komisji Europejskiej. Bo nie ma instytucji, która nie tylko pilnowałaby przestrzegania procedur, ale zajęła by się polityką fiskalną w szerszym horyzoncie. Dlatego KE rekomendowała nam jej utworzenie już w zeszłym roku.

- Większość krajów wprowadza lub planuje wprowadzić u siebie takie ciała. W Polsce żadne kroki w tym kierunku nie zostały poczynione – wytyka nam Bruksela w ubiegłotygodniowej ocenie postępów w realizacji komisyjnych zaleceń. Mimo to resort finansów nie zamierza w tej nic robić. – „Na obecnym etapie nie jest planowane powołanie nowego organu pełniącego funkcję niezależnej Rady Fiskalnej" – informuje „Rz" resort finansów.

Minister finansów Mateusz Szczurek wyjaśniał też na ostatniej konferencji prasowej, funkcje i zadania przewidziane dla rady już są realizowane. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) pilnuje budżetu centralnego, Regionalne Izby Obrachunkowo (RIO) – budżetów samorządowych. Prognozy budżetowe są zaś opiniowane przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) oraz Trójstronną Komisję. „Ewentualne powielanie tych działań przez nowy podmiot niosłoby za sobą niewielką wartość dodaną, a wiązałoby się z ponoszeniem dodatkowych kosztów funkcjonowania tego podmiotu i negatywnie wpływałoby na przejrzystość finansów publicznych – uważa resort finansów. Poza tym, mamy stałą regułę wydatkową, więc obowiązujące nas ramy fiskalne są „wystarczające do zapewnienia właściwej polityki fiskalnej".

- Nie zgadzam się z taką opinią – ripostuje Dariusz Rosati, były członek RPP, obecnie europoseł. – Taka Rada w Polsce powinna powstać, bo jest potrzebna niezależna ocena bieżącej polityki budżetowej państwa pod względem spójności z długofalową strategią stabilności finansowej państwa – uważa Rosati. Jego zdaniem, taka Rada powinna skupiać niezależnych fachowców i mieć funkcje opiniującą. Rząd jednak powinien się do tych opinii publicznie ustosunkowywać.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE