Kto płaci podatek za budynek na cudzym gruncie

aktualizacja: 31.03.2008, 06:46

Ten, kto jest właścicielem gruntu, jest zobowiązany do uiszczenia podatku od nieruchomości zarówno od gruntu, jak i od budynku zbudowanego na tym gruncie przez inną osobę

Gmina każe mi płacić podatek od nieruchomości za budynek, który nie jest moją własnością, choć stoi na moim własnym gruncie. Budynek wybudował jego właściciel na podstawie umowy z poprzednim właścicielem gruntu. Ja objąłem grunt w posiadanie, gdy budynek już na nim stał. Podpisałem z właścicielem budynku pięcioletnią umowę na użytkowanie przez niego gruntu pod budynkiem (umowa użyczenia). Jest w niej zapis, że podatek od nieruchomości za budynek będzie odprowadzał jego właściciel bezpośrednio do gminy. Po upływie pięciu lat budynek ma być rozebrany przez jego właściciela.

Jan M.
Odpowiada Edyta Koślacz, Biuro Doradztwa Podatkowego Oleńka:Gmina prawidłowo określiła osobę podatnika w podatku od nieruchomości. Czytelnik, jako właściciel gruntu, jest zobowiązany do uiszczenia ustalonego w drodze decyzji podatku od nieruchomości – zarówno od gruntu, jak i od budynku na nim zbudowanego przez inną osobę.Wynika to z zasady prawa cywilnego superficies solo cedit (to, co stoi na gruncie, przypada właścicielowi gruntu), zgodnie z którą własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stanowią część składową nieruchomości. Zatem wszystko, co zostaje z gruntem połączone w sposób trwały, staje się jego częścią składową. Zasada ta ma odzwierciedlenie w przepisach art. 46, 48, 143 i 191 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (k.c.).
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE