Zimny prysznic w Petersburgu

aktualizacja: 10.06.2014, 21:02
Jerzy Haszczyński
Jerzy Haszczyński
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

W Europie wiara w przemianę Rosji w łagodnego baranka jest silniejsza od wszystkiego: od naocznych świadectw jej agresywnej działalności na Ukrainie, od dobrze słyszalnych gróźb Kremla i od racjonalnej oceny moskiewskich planów odbudowy imperium.

Niestety, temu religijnemu uniesieniu uległ i szef polskiej dyplomacji, podejmując decyzję o odwiedzeniu Rosji niecałe trzy miesiące po agresji na Krym i w czasie gdy Moskwa macza palce w kolejnej agresji – na wschodzie Ukrainy.
Nie wiarą powinni się kierować ministrowie spraw zagranicznych. I to Radosławowi Sikorskiemu przekazał w Petersburgu stąpający twardo po ziemi Siergiej Ławrow. Z uśmiechem na twarzy wyjaśnił, że Rosjanie w żadnej sprawie dotyczącej kryzysu na Ukrainie nie zamierzają ustępować. Nadal są za daleko posuniętą decentralizacją tego kraju, co oznacza, że Kijów nie będzie w stanie nim zarządzać. Nadal nie chcą w pełni uznać władz ukraińskich, co oznacza, że o tamtejszym rządzie możemy zaraz znowu usłyszeć, że to „faszystowska junta". Nadal mogą szachować groźbą wysłania najemników, zielonych ludzików i broni w dowolny region Ukrainy. Zresztą dlaczego mieliby się do Ukrainy ograniczać?
Nawet wiara opiera się na jakichś przesłankach. W przypadku Rosji mogłyby to być jakieś sygnały, że Kreml szuka kompromisu, bo chce uniknąć poważnych sankcji gospodarczych Zachodu. Bez takich sygnałów nie da się wytłumaczyć, dlaczego szef polskiego i niemieckiego MSZ złamali dyplomatyczną izolację państwa, które dopuściło się najpoważniejszego od dawna naruszenia prawa międzynarodowego i wywołało największą awanturę na kontynencie.
Jeżeli więc były jakieś nieoficjalne sygnały, to zostały źle zinterpretowane. Skończyło się na zimnym prysznicu w Petersburgu. Oby miał zbawienny (pozostając w konwencji religijnej) wpływ na dyplomatów.
Polityka wobec Rosji nie może polegać na balansowaniu między skrajnościami. Nie może być tak, że jednego dnia domagamy się ostrych sankcji, a następnego dystansujemy się nawet wobec tych łagodnych, takich jak dyplomatyczna izolacja Kremla.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE