Fenomen urlopu Tuska

aktualizacja: 11.06.2014, 01:00
Fenomen urlopu Tuska
Fenomen urlopu Tuska
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

Są już efekty rocznego urlopu dla rodziców. Udało się zahamować spadek liczby rodzących się dzieci.

Z urlopu rodzicielskiego, który przysługuje po półrocznym macierzyńskim, korzysta już 121 tys. Polaków – wynika z najnowszych danych ZUS za kwiecień przekazanych „Rz".

Roczny „urlop Tuska" cieszy się rosnącą popularnością. Jeszcze w styczniu korzystało z niego 77 tys. osób, czyli o prawie 40 proc. mniej niż obecnie. Ważniejsze jest jednak to, że – jak wszystko wskazuje – zaczął on przynosić pierwsze efekty w postaci większej liczby rodzących się dzieci. Choć dane, które da się analizować, są z krótkiego okresu, można już się pokusić o pierwsze wnioski. Sprawdziliśmy, ilu młodych Polaków przychodziło na świat w okresie styczeń–marzec w tym roku i w poprzednich latach.Dlaczego wzięliśmy pod uwagę ten okres? Po pierwsze dlatego, że takimi informacjami dysponuje na razie Główny Urząd Statystyczny, a po drugie, w kwietniu ubiegłego roku było już wiadomo, że urlop zostanie wydłużony do roku. Rodzice mogli zatem pod wpływem tej informacji decydować się na powiększenie rodziny.Na początku tego roku rodziły się zatem dzieci, które są owocem podjętych wtedy decyzji.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE