Nieuprawniona rekomendacja naruszy dobra osobiste

aktualizacja: 06.03.2014, 07:15
Nieuprawniona rekomendacja  naruszy dobra osobiste
Nieuprawniona rekomendacja naruszy dobra osobiste
Foto: Rzeczpospolita

Szef może udzielać informacji o przebiegu zatrudnienia pracownika i sporządzić o nim opinię tylko za jego zgodą. Nie wolno mu jednak ujawniać danych, których nie ma prawa przetwarzać, a co za tym idzie – udostępniać.

REDAKCJA POLECA
Pracodawca powinien szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Wymóg ten jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy. Dotyczy to też specjalnego traktowania danych osobowych.

Otrzymując CV od kandydata do pracy, potencjalny szef dowiaduje się o poprzednich jego miejscach zatrudnienia, zajmowanych stanowiskach i najważniejszych obowiązkach. W wielu przypadkach dane te chce dokładnie zweryfikować. Zazwyczaj wystarczy telefon bądź e-mail. Osoba działająca w imieniu zakładu poszukującego nowego pracownika nie narusza prawa. Inaczej jest jednak z tym, kto udziela informacji. Bez wyraźnego upoważnienia pracownika nie powinien przekazywać żadnych wiadomości.

Żądza wiedzy

Szef ma dostęp do podstawowych danych pracownika niezbędnych do prawidłowej realizacji przepisów w czasie zatrudnienia. Jednak ma je chronić nie tylko w tym okresie, ale także po zakończeniu współpracy.Na podstawie art. 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.) za dane osobowe uważa się każdą informację dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie jej tożsamości. W konsekwencji już samo potwierdzenie nieupoważnionemu adresatowi, że osoba X jest lub była zatrudniona, stanowi nieuprawnione udostępnienie danych.

Kto po drugiej stronie

Podstawowym sposobem komunikacji między zatrudniającym (firmą rekrutacyjną) a aktualnym (byłym) zakładem jest telefon lub e-mail. Przy takim kontakcie pracodawca powinien zachować szczególną ostrożność. Nie ma przecież pewności, że po drugiej stronie rzeczywiście jest osoba zajmująca się naborem. Równie dobrze może to być ktoś inny – zainteresowany uzyskaniem informacji o konkretnej osobie. Przekazując dane nieuprawnionemu, pracodawca naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec poszkodowanego pracownika. Może on też wystąpić do niego z roszczeniem o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE