VAT od samochodów osobowych – zmiany tuż-tuż

aktualizacja: 30.01.2014, 06:10

Od 1 stycznia tymczasowo obowiązują przepisy umożliwiające pełne odliczenie podatku od aut osobowych posiadających odpowiednią homologację ciężarową. Trwają jednak prace nad ustawą, która ma zmodyfikować te zasady.

17 grudnia 2013 r. Rada Unii Europejskiej wydała decyzję wykonawczą, w której zostały określone warunki dalszego stosowania przez Polskę ograniczeń w odliczeniu naliczonego VAT związanego z nabyciem niektórych aut osobowych oraz związanych z nimi wydatków. Wydanie decyzji przez Radę upoważnia Polskę do wprowadzenia krajowych przepisów określających nowe zasady odliczania podatku ?(w tym nowe ograniczenia) odnoszące się do wydatków dotyczących określonych pojazdów.

Warto się pośpieszyć

Od 1 stycznia 2014 r. tymczasowo obowiązują przepisy stosunkowo korzystne dla podatników, tzn. umożliwiające pełne odliczenie VAT m.in. od aut osobowych posiadających odpowiednią homologację ciężarową.
Obecnie, co do zasady, w przypadku samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 t, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku należnego, jednak nie więcej niż 6000 zł. Istnieje jednak szeroki katalog pojazdów, przy nabyciu których to ograniczone prawo do odliczenia VAT nie ma zastosowania.W szczególności chodzi m.in. o następujące pojazdy samochodowe:1) ?posiadające jeden rząd siedzeń oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą; zaliczane do podrodzaju wielozadaniowy, van;
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

Komentarz dnia

POLECAMY

KOMENTARZE