Wyższa składka tylko za kłamstwo

aktualizacja: 15.01.2014, 06:50

Zostały dwa tygodnie na złożenie informacji IWA. Za oświadczenie nieprawdy grozi podniesienie składki wypadkowej. ZUS nie może ukarać płatnika za niecelowo popełniony błąd

Od kwietniu 2014 r. zacznie się nowy rok składkowy – czyli okres, w którym płatników obowiązuje konkretna stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe. Ustala ją ZUS na podstawie danych, które przedsiębiorcy wykazali w informacjach IWA za trzy kolejne lata.

Na przekazanie IWA za 2013 rok płatnicy mają czas do końca stycznia. Obowiązek ten mają wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego średnio ?w miesiącu co najmniej ?10 osób. Jeśli taki płatnik przekaże IWA po raz trzeci z rzędu, do 20 kwietnia otrzyma z ZUS informację o wysokości ustalonej dla niego stopy procentowej składki wypadkowej. Pozostali płatnicy będą musieli określić ją samodzielnie, co ich jednak nie zwalnia z przekazania IWA. Płatnik, który nie wyśle tej informacji albo poda w niej nieprawdziwe informacje skutkujące zaniżeniem składki wypadkowej, naraża się na dotkliwą sankcję. ZUS może bowiem nałożyć na niego karę w postaci podwyższenia składki wypadkowej o 50 proc. w porównaniu z tą, jaką by ustalił na podstawie prawidłowych danych. Po stronie płatnika powstaje wówczas dodatkowy obowiązek zapłaty zaległych składek wraz z odsetkami.Takiej kary ZUS nie powinien jednak wymierzyć płatnikowi, który popełnił błąd nieświadomie. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwy?szego. W wyroku z 21 lutego ?2012 r. (I UK 207/11) SN przyjął, że pracodawca może uniknąć tej sankcji, jeśli przyczyny wadliwego zgłoszenia danych były przez niego niezawinione, czyli takie, za które nie ponosi odpowiedzialności. Ciężar udowodnienia braku winy ciąży jednak na płatniku. To on musi wykazać przed sądem, że zgłoszenie nieprawdziwych informacji nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych.Kilka miesięcy później, ?w wyroku z 6 września 2012 r. (II UK 39/12), SN potwierdził swoje stanowisko. Stwierdził wówczas, że ZUS nie powinien stosować 50 proc. sankcyjnej podwyżki, gdy podanie danych nieprawdziwych nie było zawinione. A to dlatego, że kara ta odnosi się tylko do wykazania danych nieprawdziwych, a nie nieprawidłowych (chodzi np. o częste błędy omyłkowe w PKD polegające na podaniu np. numer PKD 2004 zamiast PKD 2007).
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE