Ślub kościelny: Jak unieważnić małżeństwo zawarte w kościele

aktualizacja: 08.11.2013, 07:58
Ślub kościelny: Jak unieważnić małżeństwo zawarte w koś...
Ślub kościelny: Jak unieważnić małżeństwo zawarte w kościele
Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski

Drugi ślub kościelny? Dlaczego nie. Wcześniej jednak trzeba się postarać o uznanie pierwszego małżeństwa za nieważne. Właściwy będzie sąd biskupi.

REDAKCJA POLECA
Rozstrzyganie spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa należy do kompetencji sądów kościelnych. Proces ma na celu ustalenie, czy faktycznie małżeństwo zostało zawarte nieważnie i pozostaje nieważne z punktu widzenia prawa kanonicznego.

Od czego zacząć

Prawomocny wyrok odpowiada na pytanie: czy dane małżeństwo jest nieważne z konkretnego tytułu prawnego? Jeżeli orzekana jest decyzja pozytywna, strony mają możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego z inną osobą. Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego rozpoczyna się od wniesienia skargi powodowej do sądu kościelnego przez jednego z małżonków. Jeśli skarga nie będzie prawidłowo sformułowana, sąd nie może wszcząć kanonicznego procesu małżeńskiego.3,5 tys. spraw o unieważnienie małżeństwa trafia co roku do sądów kościelnychSkarga powinna zawierać oznaczenie sądu kościelnego, w którym sprawa ma być rozpatrywana, dane personalne strony powodowej i pozwanej, w tym ich miejsce zamieszkania lub pobytu. Ma wskazywać, na jakim tytule prawnym opiera się strona procesowa. Warto podać także dodatkowe informacje, takie jak dane parafii, w której zostało zawarte małżeństwo, oraz kiedy został zawarty ślub kościelny. Skarga nie jest zapisem ani zarysem historii rozpadającego się małżeństwa, jak w procesie świeckim o rozwód. Opisujemy w niej postępowanie współmałżonki(a) w nawiązaniu do nieprawidłowych sytuacji z życia małżeńskiego, aby sąd mógł odnaleźć związek przyczynowy między np. skrajną niedojrzałością, którą przedstawiamy jako tytuł prawny, a konkretnym zachowaniem współmałżonka. W efekcie sąd stwierdza, czy zawarcie umowy małżeńskiej nastąpiło z wadą w oświadczeniu woli przez którąś ze stron, tzn. czy strona wywiązała się ze swoich obowiązków małżeńskich w sposób prawidłowy.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE