Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Polska liderem światowego rynku czarnej porzeczki

Fotorzepa, Kuba Krzysiak Kuba Krzysiak
Jesteœmy największym producentem czarnej porzeczki na œwiecie. W tym roku jej produkcja mogła sięgnšć 95 tys. ton – szacuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Czarnej Porzeczki - IBA.
- Na Polskę przypada około połowy, a w udanych latach, ponad 50 proc. towarowej produkcji czarnej porzeczki na œwiecie – mówi „Rz" Wiesław Błocki, prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych podaje za IBA, że w tym roku Polska wyprodukowała 95 tys. czarnych porzeczek, wobec 90 tys. w 2012 roku i 80 tys. w 2011 roku. Wielkoœć produkcji była o niespełna 14 proc. niższa niż w 2010 r., ale i tak zwiększyliœmy naszš przewagę nad resztš krajów ujętych w zestawieniu IBA. Łšczna produkcja czarnych porzeczek na œwiecie sięgnie w tym roku 192,4 tys. ton, wobec 191,4 tys. ton w 2012 r. Z tego 183,9 tys. ton (171,73 tys. ton w ubiegłym roku ) przypadnie na Europę.
Drugie miejsca z 35 tys. ton zajmuje Ukraina, a trzecie z 12 tys. ton Wielka Brytania. - Większoœć czarnej porzeczki z Polski trafia, w postaci koncentratu lub mrożonek, za granicę – wyjaœnia  Wiesław Błocki. Porzeczki sš jedynymi z owoców – obok truskawek, borówek amerykańskich i malin – które chce na rynku unijnym promować  Zwišzek Sadowników RP łšcznie z organizacjami branżowymi. Program trwajšcy trzy lata ma kosztować 6 mln euro. Wniosek o unijne i krajowe dofinansowanie (producenci muszš dołożyć 20 proc.) ma trafić do Agencji Rynku Rolnego w 2014 r. Plantacje czarnej porzeczki zajmujš w Polsce 25-27 tys. ha. Œrednio z jednego hektara zbiera się 4 tony owoców. - W tym roku produkcja porzeczek zwiększyła się o kilka procent. Ceny nie były zadawalajšce, szczególnie dla producentów póŸnych odmian, bo cena skupu za kilogram spadła wówczas do ok. 1 zł. Taki poziom nie pokrywa kosztów produkcji. Wyższe ceny uzyskać można było za wczesne odmiany – mówi Wiesław Błocki. Koszty produkcji porzeczki wynoszš 9-10 tys. w przeliczeniu na hektar. Sprzedaż owoców rusza w trzecim roku od posadzenia krzewów.
ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL