Usługi, ceny, zarobki

Firmy prawnicze kuszą tanimi pakietami w galeriach handlowych

Firmy prawnicze kuszą tanimi pakietami w galeriach handlowych
www.sxc.hu
Punkty z poradami w galeriach handlowych czy obsługa prawna małych przedsiębiorców za kilkadziesiąt złotych – to kolejne pomysły na zdobycie klientów.
Już za 99 zł miesięcznie proponuje obsługę prawną mikroprzedsiębiorcom firma z Wrocławia. Jak podkreśla, od początku roku zdobyła już ponad 1,5 tys. nowych klientów.
– Z naszego pakietu korzystają mali przedsiębiorcy: fryzjerzy, wulkanizatorzy, sklepikarze – mówi Amadeusz Krawczyk, prezes firmy Koksztys SA. Co kryje się w pakiecie za 99 zł? Klient może liczyć na nielimitowane konsultacje telefoniczne. Ma też zapewnione usługi związane z windykacją (za odzyskane długi jest prowizja, w ramach pakietu klient może sprawdzić wiarygodność sześciu kontrahentów kwartalnie). Ma też zapewnioną obsługę prawną – w tym przypadku limit rozliczany jest kwartalnie i wynosi trzy godziny. Po przekroczeniu limitu za każdą dodatkową godzinę trzeba zapłacić 150 zł.

Ostrożnie z reklamą

Adwokat Rafał Dębowski, członek Naczelnej Rady Adwokackiej, wskazuje, że choć pakiet wydaje się bardzo atrakcyjny cenowo, to de facto u większości prawników można uzyskać godzinną poradę prawną za 100 zł. – Ważne jest także, w jaki sposób pozyskiwani są klienci. Adwokaci nie mogą bowiem działać wbrew zasadom określonym w kodeksie etyki –wyjaśnia mec. Dębowski. – Kodeks mówi bowiem m.in. o tym, że adwokata obowiązuje zakaz korzystania z reklamy, zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu oraz współpracy z podmiotami pozyskującymi klientów z naruszeniem prawa lub zasad współżycia społecznego.

Nie każda spółka dobra

Prezes Krawczyk mówi z kolei, że klienci trafiają do niego m.in. za pośrednictwem strony internetowej. – Trafiliśmy w niszę. Mikroprzedsiębiorcy raczej nie znajdują się w centrum zainteresowania dużych kancelarii. My od zawsze adresowaliśmy swoją ofertę do małych i średnich, teraz także do mikrofirm – dodaje prezes Krawczyk. Przyznaje, że nie wszyscy, którzy wykupują pakiet, na bieżąco korzystają z usług. Część traktuje go jak swoiste ubezpieczenie. Firma Koksztys oświadcza także w regulaminie, że zapewniający obsługę prawną radcowie prawni i adwokaci mają obowiązkowe ubezpieczenie OC związane z wykonywaniem tych zawodów. Jak wyjaśnia prezes Krawczyk-Koksztys, działa w formie spółki akcyjnej. W ramach grupy działa jednak także kancelaria prawna w formie spółki komandytowej (w takiej mogą wykonywać zawód radcy i adwokaci). Dariusz Sałajewski, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych, zwraca uwagę, że radcy prawni nie mogą świadczyć pomocy prawnej w ramach spółki akcyjnej. – Nie mogą też świadczyć usług na podstawie umowy podpisanej z klientem przez spółkę akcyjną. Powinni sami taką podpisać, uzgodnić z klientem m.in. warunki wynagradzania – mówi prezes Sałajewski. Dodaje, że nie ma ograniczenia w kosztach porady prawnej. Do klienta należy ocena ceny i profesjonalizmu. W Polsce pojawiają się także usługi prawnicze w galeriach handlowych. Oferuje je Obrębski Group. W tej chwili prawnika można spotkać w trzech krakowskich centrach. – Chcemy rozwijać się dalej, planujemy otwierać kolejne punkty – mówi Karol Obrębski, prawnik z Krakowa (na Zachodzie takie punkty działają już od jakiegoś czasu w supermarketach). Poradę można uzyskać za 10 do 100 zł. – Nie sądzę, by te oferty były zagrożeniem dla usług adwokatów czy radców prawnych działających w tradycyjnych kancelariach – mówi mec. Dębowski. Dodaje, że ważne jest zaufanie między prawnikiem a klientem. – Sądzę, że z poważniejszym problemem zwrócą się do prawnika, któremu ufają, a nie do tego, który kusi niską ceną – podkreśla. OPINIA Grzegorz Wiaderek - prezes INPRIS –Instytutu Prawa i Społeczeństwa Obniżanie cen za proste usługi prawne niewątpliwie poszerza dostęp do pomocy prawnej. Coraz więcej bowiem osób będzie stać na takie usługi. A w naszym kraju ciągle zbyt mało osób korzysta z profesjonalnej pomocy prawnej. Trudno mi oceniać konkretne firmy czy inicjatywy – wymagałoby to wnikliwego przyjrzenia się ich działalności. Skoro jednak działają legalne firmy, to trudno im odmawiać prawa do oferowania usług związanych ze świadczeniem pomocy prawnej. Decyzja o tym, czy z nich skorzystać, należy do klienta. Aby jednak mógł on podjąć racjonalną decyzję, musi być dokładnie poinformowany, na jaki rodzaj pomocy może liczyć, jakie kompetencje i uprawnienia posiada osoba, która zajmuje się jego sprawą.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL