Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Postrzelona przez talibów Pakistanka laureatkš nagrody im. Politkowskiej

AFP
Pakistańska nastolatka, Malala Yousafzai, którš w ubiegłym roku ciężko ranili talibowie, została laureatkš nagrody im. Anny Politkowskiej, rosyjskiej działaczki o prawa człowieka.
Malala Yousafzai w ubiegłym roku, jako 15-latka, została ciężko raniona przez talibów, którzy ostrzelali autobus wiozšcy dziewczęta do szkoły. Dostała postrzał w głowę i kark. Dziewczynka już od 2009 roku walczyła o prawa kobiet do edukacji w swoim kraju, czym naraziła się talibom. Jej wypowiedzi na blogu, apele do międzynarodowych organizacji o ułatwienie dostępu Pakistanek do  nauki, nagłoœniły media na całym œwiecie. Wczoraj szesnastoletnia Malala odebrała w Londynie nagrodę im. Anny Politkowskiej, obrończyni praw człowieka, zamordowanej w 2006 roku. Proces podejrzanych o jej zabójstwo rozpoczšł się w tym roku. Pierwszy, który toczył się w latach latach 2008-2009 - zakończył się uniewinnieniem oskarżonych przez ławę przysięgłych.
Anna Politkowska, niezależna dziennikarka, naraziła się władzy krytykujšc politykę Władimira Putina, szczególnie wojnę w Czeczenii. W paŸdzierniku 2002 roku uczestniczyła w negocjacjach z Czeczenami, którzy wzięli zakładników w teatrze na Dubrowce w Moskwie. Nagrodę jej imienia ustanowiła organizacja RAW in WAR (Reach All Women in War).  Przyznawana jest kobietom działajšcym w strefach konfliktów, ma na celu zwrócenie uwagi œwiata na los kobiet, ofiar wojen i przeœladowań. Swojš decyzję członkowie RAW in WAR uzasadnili podkreœlajšc odwagę nastolatki mówienia tego, na co nie odważył się nikt inny, zabieranie głosu w imieniu tych, których głosy sš niesłyszane i za pasję promowania edukacji kobiet. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w pištek w Londynie. Odbierajšc jš Yousafzai powiedziała, że jest niezwykle dumna, iż została laureatkš nagrody imienia kobiety tak odważnej, jakš ona sama chciałaby być. Malala Yousafzai jest jednš z tegorocznych nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest też na krótkiej liœcie kandydatów  do nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski.
ródło: RIA NOVOSTI

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL