Chmura obliczeniowa w administracji publicznej a bezpieczeństwo danych osobowych

aktualizacja: 17.09.2013, 12:00
Wykorzystanie chmury obliczeniowej w administracji publicznej to wiele...
Wykorzystanie chmury obliczeniowej w administracji publicznej to wiele zalet ale i zagrożenia m. in. ze strony cyberprzestępców. Dlatego dostawcom usług bedą stawiane wysokie wymagania.
Foto: www.sxc.hu

Umieszczanie i zarządzanie danymi w chmurze obliczeniowej niesie za sobą wiele korzyści ale i tyle samo zagrożeń. Generalny Inspektor Danych Osobowych wskazuje jednostkom administracji publicznej jak bezpiecznie korzystać z nowej technologii.

Generalny Inspektor Danych Osobowych przedstawił administracji publicznej zbiór 10 zasad bezpiecznego zarządzania danymi osobowymi w chmurze obliczeniowej.

Czym jest chmura?

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to technologia, która umożliwia przechowywanie danych w Internecie oraz dysponowanie nimi przy użyciu oprogramowania udostępnianego przez usługodawcę. Jest to rozwiązanie, które świetne sprawdza się m. in. w administracji publicznej ponieważ zwalnia z konieczności kupowania licencjonowanego oprogramowania. Odbiorca usługi ponosi jedynie koszty rzeczywiście wykorzystanego oprogramowania np. arkusza kalkulacyjnego. Chmura obliczeniowa zwalnia z konieczności kupowania licencjonowanego oprogramowaniaPodczas posiedzenia komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii GIODO zwrócił uwagę posłom na ekonomiczny i praktyczny charakter chmury, który w połączeniu z niezwykłym rozwojem technologii zyska na znaczeniu.W związku z tym bardzo istotne jest przeszkolenie administracji publicznej, tak aby korzystanie z chmury było bezpieczne dla umieszczanych tam przez urzędników danych osobowych.

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE