Mniejszości

Niemcy z Polski będą głosować w wyborach do Bundestagu

Po raz pierwszy w historii przedstawiciele mniejszości niemieckiej z Polskibędą mogli głosować w wyborach do Bundestagu; we wrześniowym głosowaniu będą głosować listownie.
O tym, że Niemcy mieszkający w Polsce wezmą udział w wyborach do Bundestagu poinformowali w piątek na konferencji prasowej w Opolu przedstawiciele władz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
- To dla nas niepowtarzalna szansa i zamierzamy z niej skorzystać. Jest to dla nas ważne, bo przypominamy niemieckim politykom istnienie mniejszości niemieckiej w Polsce - powiedział przewodniczący TSKN Norbert Rasch. - Możemy wyrazić swoje zadowolenie z prowadzonej niemieckiej polityki, bądź niezadowolenie - dodał. Wybory do Bundestagu odbędą się 22 września. Od tego roku każdy Niemiec, nawet ten, który nigdy nie był zameldowany w Niemczech, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu.
Warunkiem uczestniczenia w elekcji jest posiadanie ważnego dokumentu potwierdzającego niemieckie obywatelstwo: paszportu lub dowodu osobistego. Osoby chcące głosować będą też musiały wypełnić stosowny wniosek i wysłać go do wybranej niemieckiej gminy, gdzie oddadzą głos. Jeśli ktoś był już zameldowany na terenie Niemiec przez co najmniej trzy miesiące, powinien wysłać wniosek do gminy, w której mieszkał. Jeśli ktoś nie był nigdy zameldowany, musi wysłać wniosek do gminy, z którą w jakiś sposób jest związany. Np. pracował tam lub studiował, albo ma tam rodzinę. Wnioski do wypełnienia można znaleźć na stronach internetowych związanych z mniejszością niemiecką. Wypełnione wnioski muszą dotrzeć do niemieckich gmin najpóźniej do 1 września. - Następnie komisarz wyborczy wyśle do danej osoby formularz do głosowania. Wypełnioną kartę trzeba odesłać do niemieckiej gminy. Musi ona dotrzeć tam do dnia wyborów, do godziny 18 - tłumaczył sekretarz TSKN Rafał Bartek. - Niemcy mieszkający poza granicami Republiki Federalnej Niemiec będą mogli głosować tylko drogą listowną. Na terenie Polski nie będzie lokali wyborczych. Konsulat w Opolu w dniu głosowania będzie zamknięty - dodał. - Trudno o dalej idący dowód łączności kraju ze swoimi obywatelami poza granicami. Pozwoli nam to na współdecydowanie, kto będzie rządził w Niemczech - stwierdził wiceprzewodniczący TSKN Bernard Gaida. - Matematyczny wpływ na wynik wyborów może nie będzie wielki, ale symboliczne znaczenie będzie bardzo duże - dodał. Gaida zdradził też jakie są preferencje wyborcze mniejszości niemieckiej. On sam zadeklarował głosowanie na CDU. - Mniejszość niemiecka to środowisko raczej religijne i konserwatywne. Konotacje do chadeków narzucają się więc same - stwierdził. TSKN skierowało już zapytania do czołowych niemieckich partii związane z ich programem wyborczym dotyczącym polityki wobec mniejszości. Odpowiedzieli już Zieloni i CDU. FDP zadeklarowało, że przyśle odpowiedzi do 10 sierpnia. Później TSKN opublikuje nadesłane odpowiedzi.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL