Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Pod żaglami na badania europejskiej Arktyki

Żaglowiec „Oceania” wyruszył w rejs naukowy na Morze Norweskie, Barentsa, Grenlandzkie i do fiordów zachodniego Spitsbergenu.
Trójmasztowiec długoœci 49 m należy do Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Program ponaddwumiesięcznej wyprawy – jest to już 27. ekspedycja – przewiduje pomiary hydrologiczne, meteorologiczne oraz stężenia aerozoli w powietrzu. Naukowcy pobiorš próbki wody i osadów dennych, które posłużš do badań biochemicznych i genetycznych. W trakcie całego rejsu mierzona będzie zawartoœć planktonu w wodzie. „Oceania" przebywa rocznie do 250 dni w morzu. Obecny rejs odbywa się w ramach programu AREX obejmujšcego  badania morza w Arktyce.
W rejsie oprócz profesjonalnej załogi weŸmie udział łšcznie 50 badaczy. Na żaglowcu jest miejsce dla 28 osób. W skład zespołu  wchodzš naukowcy z Instytutu Oceanologii, Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej. Po wypłynięciu z Gdańska „Oceania" zawinie do Tromso w północnej Norwegii. Po miesišcu żaglowiec zawinie do Longyearbyen w archipelagu Svalbard. Tam nastšpi wymiana częœci ekipy naukowej i rozpocznie się etap fiordowy rejsu, podczas którego będš prowadzone badania ekologiczne i fizyczne interakcji zachodzšcych między atmosferš, morzem i lodowcami. Powrót do Polski przewidziany jest na 23 sierpnia.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL